Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна

САЩ и Украйна искат спиране на руския газ през „Турски поток“

Снимка: Facebook /Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски в полунощното си телевизионно изявление поиска по-строги санкции срещу Москва, след като руските сили отново атакуваха цивилни обекти в Украйна. Работна група от американски и украински експерти предлага в бъдеще руското синьо гориво за Европа да бъде пропускано само по украинската газопреносна мрежа. Транзитирането на руски газ единствено през Украйна на практика означава прекратяване на доставките на руски природен газ за ЕС по газопровода "Турски поток". Планът, поместен на сайта на украинския президент, предвижда също така санкции срещу "Лукойл", "Газпром" и други руски енергийни компании, както и срещу ръководството на "Росатом", и прекратяване на използването на уран от Русия.

Препоръките на експертната група, оглавявана от началника на канцеларията на украинския президент Андрий Ермак и от бившия американски посланик в Москва Майкъл Макфол, са насочени основно срещу руската енергетика. "Говорим за най-болните точки на руската икономика, за да се намали възможността на Русия да финансира военните действия", поясни Макфол.

Пакетът санкции предвижда още ограничения за отбранителната промишленост, върху използването на финансови инструменти, конфискацията на активи на Централната банка на Русия и последващото им прехвърляне в Украйна. Началникът на канцеларията на украинския президент Андрий Ермак добави, че предложенията ще бъдат представени на лидерите на съюзниците на Украйна.

Москва не вижда "практически никакви резултати" от пакта с ООН, който трябваше да подпомогне руския износ на зърно и торове, и обвинява Запада, че създава безизходица, заяви руският външен министър Сергей Лавров, предаде REUTERS.

Сергей Лавров

Русия сигнализира, че ако не бъде изпълнен списък с искания за премахване на пречките пред този износ основно във финансов план, тя няма да се съгласи на удължаване на срока на споразумението след 18 май. 

От 1 май Турция налага 130% мито върху вноса на някои зърнени култури, като пшеницата и царевицата, пише в турския Държавен вестник. Митото се налага, след като няколко държави от ЕС обявиха забрана за вноса на зърно от Украйна и цели да защити местните земеделци преди ключовите избори на 14 май. Съгласно предишната регулация вносът на пшеница, ечемик, ръж, овес, царевица и сорго бе освободен от мита, предава REUTERS.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мултимедийна изложба представя историята и гласовете на БНР

На 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..

публикувано на 22.01.25 в 06:10

Дневните температури ще се покачват, но до обяд ще е облачно

В сряда  в сутрешните часове, когато температурите ще бъдат малко под нулата, ще има условия за поледици. Минималните температури ще са между минус 4 и 1°, в София ще е около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще..

публикувано на 21.01.25 в 19:05

България днес - 21 януари 2025 г.

В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията,  насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..

публикувано на 21.01.25 в 19:00