В третата неделя след Възкресение Христово, Православната църква отбелязва Неделя на светите Мироносици. При страданията на Иисус Христос, неговото разпятие и смърт, до самия край остават малцина, предимно жени. На третия ден, на разсъмване, според обичая на онова време, жените отиват на гроба, за да помажат тялото на Христос с благовония, но вместо безжизнен мъртвец те откриват празен гроб.
След като англелът Господен им казва да не Го търсят при мъртвите, те виждат първи Възкръсналия Спасител, който ги поздравява с думите: “Радвайте се!”. Неговите слова се превръщат завинаги в същност на християнската сила. Тези жени нямали никаква представа за наближаващото Възкресение и победата над смъртта. Те стояли при Кръста само заради любовта си към Христос, съпреживявали с Него и не оставили измъченото Му тяло, за да свършат всичко, което прави Любовта при последната раздяла. Заради тази любов, те първи узнават, че безнадеждна раздяла заради смъртта, никога вече няма да има. Това е Възкресението за жените Мироносици, което напомня, че единствени любовта и верността са светлината в мрака и призовава да запазим любовта и верността в света.
В този смисъл, чрез жените Мироносици, Бог въздига жената и ѝ отрежда водещо място в поддържането и укрепването на чистата християнска вяра.
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..