Панагюрското златно съкровище ще бъде включено в изложбата "Лукс и власт: от Персия до Гърция" в Британския музей в Лондон, която проследява връзката между богатството и политиката през първото хилядолетие преди новата ера. Откриването на експозицията ще се състои на 4 май и в продължение на три месеца ще може да бъде разгледана от гостите на музея.
Панагюрското златно съкровище датира от края на IV-началото на III век пр.Хр. и се състои от девет съда (фиала, амфора и ритони), по чиито външни стени са изобразени сцени от трако-гръцкия пантеон. Смята се, че всеки от съдовете е използван за пиршества и религиозни тайнства и ритуали, свързани с тракийската митология.
По повод 83-годишнината от подписването на Крайовския договор и възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България, на сайта на Регионалния исторически музей в Добрич могат да се видят мултимедийните презентации „Добруджа зове“ и „Добрич..
Освобождението, Съединението и Независимостта са трите акта, на които дължим съществуването на България като свободна, обединена и независима държава. От освободителната за страната ни Руско-турска война (1877-78) минават три десетилетия до..
След Руско-турската война от 1878 г. с Берлинския договор българското етническо землище е поделено. Северна Добруджа е предадена на Румъния, а Ниш и Пиротско – на Сърбия. Създадено е васално на Османската империя Княжество България и автономната,..
По повод 83-годишнината от подписването на Крайовския договор и възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България, на сайта на Регионалния..