Постоянното представителство на България в ЕС препоръчва на европейците да прочетат през лятото романа "Пътуване по посока на сянката" на Яна Букова. Предложението е в рамките на съвместна инициатива "Читателите на Европа" между Библиотеката на Европейския съвет и постоянните представителства към ЕС, като целта е да се насърчат литературните навици на европейците.
Вече четвърта година постоянните представителства към ЕС са поканени да препоръчат книга от своята страна за лятото, а темата на тазгодишната кампания е "Жените автори". Жанрът се избира от съответното постоянно представителство и може да бъде творба на изгряваща авторка, сборник на известна поетеса или фентъзи.
В препоръчаната книга на Яна Букова главните герои са осем, като всеки от тях има своята завършена житейска история, мотивация, вътрешни страхове и желания. Историите са свързани, но са написани фрагментарно и читателят трябва да помисли как нишките ги свързват. Истории за смърт и любов, за жестокост и милост. Романът, който предлага българската дипломатическа мисия е описан като красиво и болезнено четиво, в което авторката Яна Букова проявява изключителна способност да описва необикновените неща.
Освен "Пътуване по посока на сянката", Букова има два издадени сборника с разкази и четири стихосбирки, сред които "Записки на жената призрак" (2018), отличена с Националната награда за поезия "Иван Николов". Книгата излиза по същото време и в Атина, но под друго заглавие.
Творбите на авторката са превеждани на няколко езика.
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..