Истории за трудностите, предизвикателствата и успехите на българите, дошли в Америка преди повече от 100 години, са част от специален образователен проект на Генералното консулство на България в Чикаго, който ще се реализира през лятото, съобщиха от представителството ни. Целта е да се формира знание сред съвременната българска диаспора за историята и достиженията на българската емиграция в Северна Америка, като се изтъкне и значителния принос на българите в развитието на американското общество.
„Надяваме се в част от историите да припознаете себе си и да почерпите вдъхновение за това колко е важно вие и вашите деца да отстоявате своята идентичност и български корени. Готови сме да споделим и предоставени от нашите читатели истории, които може да изпращате на имейла на консулството“, пишат от Генералното консулство в Чикаго в своята фейсбук страница. По проекта ще работи Кристина Иванова, стажант в дипломатическото ни представителство.
„Българите са държавотворен народ и са доказали, че са успешна част от съвременното американското общество. За съжаление, годините на авторитарния комунистически режим в България разделят българите в България от техните сънародници в Америка за половин век. Българската емиграцията в демократичните страни е "вражеска." Връзките са прекъснати, спомените за тази част от българския народ избледняват. Днес наш дълг е да възстановим знанието за тези българи в Америка. Макар и на хиляди километри от Отечеството, те успешно отстояваха и заявяваха своята българска идентичност и бяха уважавана част от техните общности“, написа генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков.
Вече може да бъде прочетен и първият материал – за ранните българските общности в Северна Америка, които въпреки трудностите са намирали начин за обединение, съвместна подкрепа и запазване любовта към родината, дори в годините на криза и глобални турбуленции. Подробности – тук.
Снимки: Генерално консулство на България в Чикаго
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..