С подкрепата на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" в Тиранският университет за трета поредна година се провежда Лятно училище по български език в Република Албания. Домакин е Катедрата по славянски и балкански езици към Факултета по чуждоезиково обучение на университета в Тирана. Лятното училище се подпомага от Великотърновския университет с учебници и преподавателско участие по проекта за мобилност на европейската програма „Еразъм+“.
Лекциите и практическите занимания се водят от преподаватели във висши училища от Велико Търново, Благоевград, Корча и Тирана, като студентите са разделени в две групи – начинаещи и напреднали. В програмата на лятното училище е предвидено и пътуване до историческия град Берат, където студенти и преподаватели ще се запознаят с исторически следи от средновековната българска държава. В края на заниманията си участниците ще получат сертификати, издадени от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“.
С успех протече първата седмица от Лятното училище, а интересът на участниците в него е много голям. През изминалите дни студентите са имали възможност да чуят лекции и доклади от доц. д-р Владислав Цонев, ръководител на Катедрата по български език към Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“, доц. д-р Раки Бело, лектор по български език и литература в Тиранския университет и д-р Миранда Бело, преподавател от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Лекциите бяха посветени на езикознанието и българското културно наследство.
Преподаването на български език е сред приоритетите в международната политика на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", а интересът към езика ни в Албания е голям, което се дължи както на добрите двустранни отношения, така и на българското национално малцинство в Албания.
На откриването на Лятното училище присъстваха деканът на Факултета по чуждоезиково обучение на Тиранския университет проф. Есмералда Кромида, заместник-деканът проф. Огерта Корути, Н. Пр. Ивайло Киров, посланик на България в Албания, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий" (онлайн), доц. д-р Адриатик Деряй, ръководител на Катедрата по славянски и балкански езици на Тиранския университет, Асен Пачев, заместник-посланик на България в Албания, Мария Пеева, аташе в българската мисия в Албания, както и преподаватели от Факултета по чуждоезиково обучение на Тиранския университет. Студентка, облечена в българска народна носия, посрещна гостите по стара българска традиция с питка и мед.
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..