Подобно на милионите българи, живеещи извън пределите на родината, огромен брой албанци също живеят и творят в емиграция. Такъв е случаят с тримата творци Сокол Демаку, Хамит Гургури и Бахтир Латифи, които гостуваха на Съюза на българските писатели в София. Понастоящем те са граждани на Швеция, живеят в историческия град Бурос, разположен близо до Гьотеборг.
С желание да установят дълготрайно партньорство с колегите си от България, Сокол, Хамит и Бахтир бяха част от творческата вечер „Гласът на твоята песен“, наречена така по едноименната книга на български език на Сокол Демаку. Събитието домакинстваше поета Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели (СБП).
През 2023 г. СБП отбелязва 110 години от създаването си, а неизменна част от дейността му през годините е организирането на творчески срещи и беседи с творци от цял свят, припомни Анжела Димчева от СБП. Благодарение на българската организация албанските писатели гостуваха и на Радио България, където дадоха интервю за предаванията на албански език, което можете да чуете в оригинал от връзката тук:
Общото между Сокол Демаку, Хамит Гургури и Бахтир Латифи е любовта към литературата и родината. От години те развиват културна дейност в Швеция, като така помагат за популяризирането на албанската литература в чужбина. През март 2007 г. в град Бурос е създаден центъра за култура и изкуство „Migjeni“, който продължава да бъде голяма подкрепа за албанските имигранти. От април 2007 г., веднъж месечно, излиза и списание „Знание” на албански език. Албанската общност има и радиопрограма, която поддържа жив езика на албанците в Швеция.
От Съюза на българските писатели съобщават, че председателят Боян Ангелов е приел предложението на шведско-албанските творци да бъде организирана „Седмица на шведската литература в България“, в която да се включат както албански творци, така и наши писатели, живеещи в Швеция. Предстои да се разработи и проект за антология на три езика, която да обедини произведенията на български, албански и шведски поети.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..