Народното събрание прие окончателно държавния бюджет на 21 часово заседание, завършило днес в 5,41 ч. Той е изработен при заложени макроикономически показатели 1,8% растеж на икономиката и 8,7% средногодишна инфлация. Вчера обаче, Българската народна банка намали прогнозата си за растеж на БВП на 1%.
“Бюджетът е в първоначално зададените параметри - с 3% дефицит, със сериозна капиталова програма, с преразпределение на част от капиталовите разходи към допълнително заплащане в размер на около 300 млн. лв.”, коментира финансовият министър Асен Василев. Според него фискалните мерки в голямата си част са запазени така, че да се съберат приходите.
Заплатите на служителите във фирмите с персонал над сто души ще се превеждат задължително по банков път, решиха депутатите. “Не се заплащат такси, когато са за сметка на получени средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социално осигуряване и социално подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти. Сметката за основни операции се обслужва безплатно”, обясни депутатът Венко Сабрутев.
Не беше приета идеята клиент, който не получи касов бон в заведение, да може да си тръгне от заведението, без да плати сметката. Депутатите обаче запазиха 9-процентната ДДС ставка за ресторантьорския бранш до края на годината.
Друг текст предвижда фирмите, регистрирани по ДДС с касови наличности над 50 хил. лв. да ги декларират на всеки три месеца. Целта е намаляване на сивата икономика и да не се допуска прекалена административна тежест за бизнеса, обясни депутатът Мартин Димитров.
МВР, ДАНС, НОИ и други министерства и ведомства ще получат средства, с които да увеличат заплатите на служителите си. За БНР също са осигурени допълнителни средства – с 1,5 млн. лв. повече от предложените от финансовото министерство.
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..