"Мили и скъпи приятели по света,
Моля, спрете тази война!
Най-добрички приятели, направете нещо макар
В тази страшна война в Украйна да изчезнат скръбта и смъртта
Пък аз от пясък ще строя къщички, за да играя
И повече няма да плача
И само за мир ще мечтая.
Там, където война, за децата няма игри
Там, където война, има само сълзи
Там, където война, несбъднати само мечти
Там, където война, на въпрос никой отговор няма:
Защо загиват невинни деца?
И на смърт края няма..."
Думите на 12-годишното българче Екатерина Баркова от село Суворово в Измаилски район, Одеска област ни хващат за гърлото… А то е автор само на една от 227-те литературни творби, пристигнали за 27-ото издание на литературния конкурс "Стефан Гечев", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ). Участниците са от десетки държави по целия свят, но бесарабските българчета отново са изключително активни, научаваме от Лили Спасова, експерт в Агенцията, която повече от десетилетие отговаря за творческите конкурси, насочени към българчетата зад граница:
"Независимо от сложната ситуация, в която се намират сънародниците ни там, подложени на нещо страшно – сирени, падане на бомби, криене – децата, обучаващи се онлайн и физически, когато позволява обстановката, се включиха изключително активно, за което принос имат и учителите ни зад граница, в случая нашите учители в Украйна. Разбира се, не мога да подценя и ролята на всички останали учители от другите български общности, които със сигурност са активизирали децата да мислят в тази посока, да четат, за да съумеят да изразят върху листа чувствата, емоциите и вълнението по тази толкова дълбока тема – "Мирът не е даденост, а ценност, за която да се бориш". Творбите, които пристигнаха, бяха силно въздействащи и впечатляващи. Представете си граната, нарисувана от дете, и вътре направена като ваза, от която излизат цветя. Невероятно силни картини. Децата искат мир, децата искат радост, искат да играят и да не бъдат подлагани на това, което се случва за съжаление към днешния ден в 21-ви век."
На 7 август ще се проведе тържествената церемония за награждаване на отличените участници в ежегодните издания на творческите конкурси за деца от българските общности по света – литературния, но също 22-рото издание на конкурса за рисунка "България в моите мечти" и 14-ото издание на песенния конкурс на името на Любка Рондова.
Близо хиляда литературни творби, рисунки и музикални изпълнения са пристигнали от различни държави – Германия, Канада, Италия, Испания, Франция, Великобритания, Австрия и пр.
"Чрез силата на словото към децата беше отправено посланието да кажем заедно „Не на войната – да властва любов, а не война". И също така им се даде възможност да избират и между теми, свързани с важни годишнини: 175 години от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, 150 години от обесването на Васил Левски, 115 години от обявяването на независимостта на България. Разбира се, пристигнаха много и различни творби – поезия, есета, презентации, приказки, разработени от младите участници. Тук мога да прибавя, че има участници и от Сърбия, от Северна Македония, от Мароко. Няколко участника имаше тази година от Шотландия, което не се е случвало в предходните години."
Очаква се голяма част от призьорите да присъстват лично в залата, за да получат своите отличия, придружени от родители и учители от българските училища в чужбина. Там ще могат да се видят и голяма част от 250-те рисунки от 16 държави, пристигнали за конкурса за изобразително изкуство "България в моите мечти".
"Във всяка една творба има надежда – това е хубавото, че децата са чисти и много искрено и неподправено споделят своето светоусещане по такива проблеми или как мечтаят за България – казва ни Лили Спасова. – За тях България е ароматът на баницата на баба или чаят, събран в Родопите. Всичко това носи изключително много и е проява на дух – чувстват се свързани със своята България."
Българските традиции докосват децата на сънародниците ни в чужбина и потвърждение за това са изпратените 130 изпълнения на талантливи участници от 13 държави в музикалния конкурс "Любка Рондова".
Всяко дете заслужава награда и от Агенцията са се погрижили те да бъдат много – книги, грамоти, статуетки, призове. Но тази година има и нещо ново – отличените с първа награда участници ще получат възможност да бъдат на летен отдих в България.
"Той ще се състои в село Бродилово, т.е. ще съчетаем Странджа планина и морето. Децата ще имат възможност под вещото ръководство на педагози, работещи в сферата на театъра, изобразителното изкуство и спорта да преживеят незабравими мигове. Защото те там ще имат ателиета по рисуване, за правене на кукли, както и възможност да играят тенис", обясни Лили Спасова.
А незабравимите летни емоции в България, започват още в понеделник – 7 август, когато ще бъде вълнуващото събитие по награждаването на талантливите българчета.
Снимки: Елена Каркаланова, ИАБЧ
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..