Варна е домакин на най-голямото графично биенале на Балканите. Тази година в него се представят художници от 53 държави, като с много силно участие са артистите от Мексико, Тайланд, Япония, представени са и държави като Южна Африка, Бангладеш, Чили, Пуерто Рико, Полша, Канада, Доминиканската република.
Варненското Meждународно биенале на графиката е не само най-мащабното на Балканския полуостров, но и едно от най-дългогодишните в света. Неговата над 40-годишна история го нарежда сред най-авторитетните събития, показващи тенденциите в световното и в българското графично изкуство. От подадените близо 623 чуждестранни графики от 390 автори, тази година за участие са селектирани 210 автори, а българското представяне включва 114 автори с общо 158 графики.
Участниците от Тайланд поставят своеобразен рекорд по участие на най-млади автори. Повече творби от обичайното идват и от съседна Северна Македония. "Това доказва, че Варненското биенале е търсен форум от художниците в различни държави и утвърждава авторитета си с всяко следващо издание" – казва директорът на Галерията за графично изкуство в Морската ни столица Венцеслав Антонов: "В това издание, вече след пандемията, се усеща едно успокояване сред графиците. Радва ни, че българското участие определено е най-доброто от много години насам".
Домакин на форума са залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев".
Снимки: БТА
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..