Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Множество културни събития в навечерието на празника на Пловдив

Снимка: Община Пловдив

Изминалото лято в Пловдив беше наситено с музикални събития – тенденция, която продължава и през есента. С наближаването на празника на града – 6 септември, програмата изобилства от културни прояви.

Тази вечер в Античния театър в града Националното училище за музикално и танцово изкуство (НУМТИ) чества 100 години от рождението на своя патрон – легендарния диригент Добрин Петков, с концерта "Пловдив – звезди от музика". Осъществява се с подкрепата на Общината в рамките на Културния календар на Пловдив, като с него ще се открие Есенният салон на изкуствата. 


Наред със Симфоничния оркестър на НУМТИ "Добрин Петков" с диригент Константин Добройков, на сцената ще застанат като солисти бивши възпитаници на Националното училище за музикално и танцово изкуство в града, сред които Марин Йончев – тенор, Нели Койчева – мецосопрано (Япония) – тя е и първият оперен вокален педагог на световната оперна звезда Соня Йончева, за която малцина знаят, че също е възпитаничка на Пловдивското музикално училище, Мони Симеонов – цигулка (САЩ), както и един от най-успешните съвременни български диригенти Найден Тодоров – настоящ директор и главен диригент на Софийската филхармония. Специално участие в събитието ще вземе и цигуларката Мидори Гото (САЩ). Ще се включат още Марин Йончев, също възпитаник на пловдивското училище, и оркестранти от Държавна опера – Пловдив, в чиито състав много от оркестрантите също са завършили НУМТИ "Добрин Петков".

Днес започва и фестивалът "Улица Станционна". Той ще се проведе до 6-ти септември на улица "Иван Вазов", позната преди десетилетия именно като Станционна – свързваща гарата с Централния площад. 


Фестивалът се осъществява с подкрепата на "Пловдив – Европейска столица на културата 2019" и Община Пловдив.

Събитията по време на фестивала са целодневни. Любителите на гейминга ще се запознаят с популярни личности от родните гейминг среди, щевидят какво се случва на родната Indie Gaming сцена, но също така ще бъде представен първият в България Indie Game Showcase. "Улица Станционна" си партнира с Народната Библиотека "Иван Вазов", която ще представи част от архивите си.Техническият университет София – Филиал Пловдив ще разкаже истории за роботика и дронове, а Автомобилният Ретро Клуб в града ще представи съкровищата си.

Музикалната програма включва много и разнообразни български и чужди изпълнители. На 6-ти септември, в Деня на Съединението и празника на Пловдив, световноизвестният изпълнител на кавал Теодосий Спасов и неговият Фолк квинтет ще закрият първото издание на фестивала "Улица Станционна".

Композицията на Теодосий Спасов "Някъде в Родопите" е включена в албума му "Non-Standart Standarts" ("Нестандартни стандарти") от 2003 г. В него Теодосий си партнира с Васил Пармаков – пиано, Димитър Шанов – бас китара, Стоян Янкулов – ударни инструменти и тъпан.


Редактор: Диляна Трачева

Снимки: Община Пловдив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04