За трета поредна година, в столицата се провежда античният фестивал "Сердика е моят Рим", организиран от Сдружение за антични реконструкции "MOS MAIORUM ULPIAE SERDICAE". През почивните дни, 9-и и 10-и септември, в археологическия парк "Западна порта на Сердика", посетителите ще имат възможност да се докоснат до античната история на София с нейните древни обичаи и култура, чрез разнообразни възстановки, а фокусът е поставен върху две важни личности от античната история – Константин Велики и неговият син.
В програмата на фестивала са предвидени и посещение в занаятчийски работилници, ателиета, демонстрации на антична мода и робски пазар. Организаторите са подготвили и разучаване на военни постройки, като и интересни игри. Тази година те очакват още по-голямо чуждестранно участие, в сравнение с предишните години, с представители от Австрия, Словакия, Унгария, Италия и Румъния, което ще направи фестивала още по-разнообразен и интересен.
Снимки: Facebook / SERDICAismyROME
На 3 февруари Православната църква отдава специална почит към св. Симеон Богоприимец и Анна пророчица, които посрещнали Младенеца Христос в Йерусалимския храм и се удостоили да видят с очите си обещания, още след Грехопадението, Спасител на..
На 2 февруари Православната църква чества Сретение Господне. Той е един от дванадесетте големи Господски празници през годината и е утвърден още в първите векове на християнството. Според разказа в Евангелието според свети евангелист..
На 1 февруари Православната църква чества свети мъченик Трифон – древнохристиянски проповедник, лечител, чудотворец завършил живота си като мъченик. Празникът е известен у нас като Трифоновден. Св. Трифон се ражда около 225 г. в..
На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ..
На 7 февруари Православната църква чества преподобни Партений, епископ Лампсакийски, преподобни Лука Еладски и светите хиляда и трима свети..
При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни..