Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът защити свободния внос на зърно от Украйна

Снимка: БГНЕС

"Смятаме за правилно земеделският внос от Украйна да бъде освободен", заяви премиерът Николай Денков преди началото на правителственото заседание. Има две гледни точки – на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора“. Второто гледище, каза Денков, е на правителството, което има грижата да осигури по-ниски цени на храните и на фуражите, по-ниска инфлация, повече постъпления в бюджета от внос и износ без да се помпа инфлацията и за подкрепа на засегнатите. 

„Нека бъде ясно – освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните храни, ще намали инфлацията, ще подпомогне хората с ниски доходи, ще увеличи приходите в бюджета“, добави премиерът. Денков подчерта, че са изплатени субсидиите и помощите за земеделците и е изненадан, че "сектор, който получава 1 млрд. евро за година, може да твърди, че „липсва каквато и да е държавна подкрепа". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авангардни сортове череши показват на Празника на черешата в Кюстендил

С приготвянето на 1500 сладоледа с черешов сироп тази вечер на площад "Велбъжд" в Кюстендил започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни, предаде кореспондентът на БНР в града Кирил Фалин. Специално за събитието, което по..

публикувано на 28.06.24 в 16:45

2500 дка със земеделски култури са унищожени от градушката в Благоевградско

Министерството на земеделието планира да разшири противоградовата защита на земеделските площи с нови 24 ракетни площадки, като работата  стартира още тази година. Това каза министърът на земеделието Георги Тахов в Гърмен на среща със земеделски..

публикувано на 28.06.24 в 14:40

Лекторатите по българистика имат важна роля за "запалване" на интереса към България по света

Над 30 българисти от единайсет страни се събраха на двудневен форум в София и Пловдив, посветен на кирилицата, за да представят последните си достижения в изследването на Кирило-Методиевото дело и да напомнят, че българската средновековна култура е..

публикувано на 28.06.24 в 11:30