Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-македонската комисия по историческите въпроси проведе поредно безплодно заседание

Доц. Наум Кайчев
Снимка: БГНЕС

Създаването и характерът на Охридската архиепископия са били в центъра на дискусиите в Смесената българо-македонска историческа комисия на последното двудневно заседание, което се проведе в Скопие. Участниците в Комисията продължително са дискустирали българските препоръки към македонските учебници по история в средните класове, в които се учи Средновековие.

"За пореден път не беше намерено съгласие и общ език. Дискусиите продължават", заяви пред БГНЕС доц. Наум Кайчев, зам.-съпредседател на Комисията. Българският учен подчерта, че те се придържат към автентичните документи и исторически свидетелства "така, както е фиксирано в Договора за приятелство и добросъседство и така, както повелява нашата чест на историци". 

Следващата среща ще бъде в средата на октомври в София.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 20 март 2025 г.

В "България днес" на 20 март ви разказваме за 13-то издание на Глобалната кампания за повишаване на финансова грамотност на ученици у нас в рамките на Световната седмица на парите. Припомняме си художника Маргарит Цанев-Мáрго, отишъл си доброволно от този..

публикувано на 20.03.25 в 19:00

Сутрешните температури остават ниски, в петък ще е пролетно топло

В петък , 21 март, минималните температури ще бъдат от минус 5 ди 0°. В София ще е около минус 3°. В сутрешните часове по поречията и около водните басейни ще има намалена видимост. През деня ще е слънчево и почти тихо. Максималните температури..

публикувано на 20.03.25 в 18:35

Почти ¾ от младежите мислят за емиграция от България

74% от българските младежи обмислят повече или по-малко идеята за емиграция в чужбина – сочи изследване на младежта в Югоизточна Европа, проведено от Фондация "Фридрих Еберт". Анкетирани са 9000 души между 14 и 29 години. Последните години..

публикувано на 20.03.25 в 14:50