След циклона „Даниел“ огромни площи в Тесалия останаха под вода
След като за 2 дни в района на Лариса и Трикала падна дъжд, равен на количествата валежи за 3 години, водата все още не се оттича. Според експертите след преминаването на циклона „Даниел“ в Тесалийската равнина може да се образуват нови езера. Бурята е унищожила до 1/4 от селскостопанската реколта на Гърция. Тесалия се смята за житницата на страната. Щетите върху посевите в много райони са необратими. В долината Темпе големи участъци земеделска площ с реколта от картофи и боб, бадемови и прасковени дървета и лозя останаха под вода. Над 4300 души бяха изселени след стихията. Загиналите са 16. Гръцкото здравно министерство предупреди за риск от епидемии, пренасяни чрез храна, вода и животни, в районите на бедствието, предаде гръцката телевизия "ЕRТ". Загиналите животни са над 50 000.
Отломки от руски дронове отново паднаха в Румъния
Румънските военни откриха поредни отломки от руски дрон край река Дунав в окръг Тулча на около 15-20 км. от украинската граница. Първоначално Букурещ отрече, че при руските нападения срещу украинските пристанища Рени и Измаил има отломки в Румъния. Но след подадени сигнали до телефон 112 министърът на отбраната Ангел Тилвар потвърди това. Дроновете са трудни за засичане от радарите, защото атакуват на ниски височини до 100 метра, заявиха от министерството. Букурещ извика руския посланик в своето външно министерство и връчи протестна нота, като настоя за спиране на руските атаки. Властите призоваха населението в района при опасност да се „подслони в мазета, убежища на гражданска защита или у дома“. Румънските военни започнаха да строят противовъздушни убежища за жителите на с. Плауру, предава AGERPRES.
В Анкара са недоволни от доклада на Европарламента за Турция
Външното министерство в Анкара разкритикува доклада на Европарламента за Турция. Според Анкара той "е пълен с несправедливи обвинения и предразсъдъци, основани на дезинформация от антитурски среди". Твърди се, че документът показва пристрастни гледища за Егейско море, Източното Средиземноморие и Кипър, и „не съответства на историческите и правните истини“. Изявлението е публикувано в отговор на одобрения от Европарламента доклад за напредъка на страната в евроинтеграцията през 2022 г. Турция и ЕС се нуждаят от споделено разбирателство за бъдещето на двустранните връзки, което изисква усилия и от двете страни, каза еврокомисарят Оливер Вархеи, цитиран от вестник "Sabah". Комисарят благодари на Турция за приемането на 4 млн. бежанци от Сирия и каза, че е подписал проект за 781 млн. евро за покриване на основните нужди на 2 милиона бежанци в страната.
Ще ремонтират граничен мост над р. Сава от времето на Австро-Унгария
Транспортният министър на Босна и Херцеговина Един Форто и хърватският му колега и вицепремиер Олег Буткович подписаха договор за реконструкция на моста Бръчко-Гуня над р. Сава. Съоръжението е на границата между двете държави, предава БТА. Мостът Бръчко-Гуня е с железни нитовани ферми. Построен е още по времето на Австро-Унгария. В момента заради лошото състояние на моста преминаването на товарни автомобили през него е ограничено. Министър Форто посочи, че работата по реконструкцията на моста трябва да започне до края на 2024 г. след завършване на инженерното проектиране. Ремонтът ще се финансира по равно от двете страни, но крайната цена все още не е ясна. Загреб и Сараево са се споразумели също да поддържат съвместно мостовете и пътната инфраструктура по цялата своя обща граница.
Косово ще е домакин на Средиземноморските игри през 2030 г.
В Ираклион, Гърция, Международният комитет на Средиземноморските игри (ICMI) възложи на Косово организацията на игрите през 2030 г. Кандидатурата на Косово получи подкрепа и от Албания, където ще се проведат някои от проявите. Преди това Асамблеята на комитета промени своя регламент, който не позволяваше на държави без излаз на море да организират Средиземноморските игри. По този начин беше проправен пътят за организиране на международното спортно събитие в Прищина. В гласуването участваха 66 делегати. 55 подкрепиха кандидатурата на Прищина, осем бяха против, а трима се въздържаха. В Средиземноморските игри участват спортисти от 26 държави. Десет от тези страни не признават Косово. За игрите в Прищина ще бъде построен национален стадион обеща премиерът Албин Курти.
Съставил: Иво Иванов
Снимки: kathimerini.gr , AFP, cumhuriyet.com.tr, Anadolu Agency, koha.netГодина на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..