И тази година българското училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим отвори врати, за да продължи мисията си на разпространител на българския език и култура в Италия. Да окуражи децата и техните преподаватели, дойде и посланикът ни в Рим Тодор Стоянов, а кулминацията на празника беше пред паметника на Иван Вазов в италианската столица. Там ученици, родители и учители поднесоха цветя и рецитираха стихове, информира създателят на училището Венета Ненкова.
Важна част от работата на образователното средище е свързана с издирване, превод и публикуване на текстове за италианско-българските връзки, а също - създаване на късометражни филми за събития и личности, допринесли за сближаването на двата народа.
На откриването на учебната година беше представен двуезичен филм за скулптора Арналдо Дзоки, автор на емблематични паметници в София, Русе и други български градове, озвучен от децата на ЧДГ "Смехорания" в гр.Русе, но също така преведен със субтитри от българчетата в Италия. Гостите на празника се насладиха и на изложбата „Приказният свят на природата 23“, организирана от русенското сдружение „Дунавско сияние“.
В събитието в Рим участваха и преподаватели от ВТУ ”Св.Св. Кирил и Методий”, гостуващи по повод обсъждането на проблеми, свързани с преподаването на български език и култура в чуждоезикова среда по националната програма за утвърждаване на българистиката по света и по европейската „Еразъм +“.
Не по-малко вълнуващо беше преживяването на първия учебен ден и във Флоренция, където първият учебен ден в българското училище беше съпроводен с поздрав от световноизвестната оперна прима Райна Кабаиванска. Тя пожела на всички деца в Италия успешна нова година!
Усмихнати и пълни с положителен заряд деца и още по-мотивирани учители и родители прекрачиха отново прага на българското училище в града на Медичите! Специални благодарности бяха отправени към всички деца, родители и учители от управителния съвет на училището за всеотдайността и мотивацията да продължат заедно напред и нагоре по пътищата на знанието. На добър час!
Снимки: Училище "Асен и Илия Пейкови"
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...