Българската общност във Ванкувър, Канада, провежда фестивал на българските народни танци и шевици "Канатица" (21-24 септември) с участието на групи от цяла Северна Америка и Канада. Това е десетото издание на фестивала и съвпада с 20-годишнината от създаването във Ванкувър на група за български народни танци "Китка", както и с 30-годишнината от учредяването на българското училище там. Организатор е Българско-канадско дружество в Британска Колумбия. Основна цел на форума е да се съберат нашенски фолклорни традиции на едно място и да се популяризира българският фолклор сред канадската и чуждите етнокултурни местни аудитории. На фестивала има участници от Торонто, Калгари, Монреал, Денвър, Лос Анджелис, Сан Диего и Ванкувър.
Първият ден на фестивала е посветен на българските шевици. За първи път в чужбина се организира подобна проява за популяризиране на българското везмо и неговото значение за фолклора. Специален гост е Диляна Курдова, която представя своята книга "Размисли върху българската женска носия". Пред по-широка аудитория, включваща и канадци с интерес към българския фолклор, тя ще разкаже за символиката на българските шевици.
"Канатица" са избрали да нарекат съвместния си албум Иван Шопов и формация "Авигея".
Иван Шопов е артист с много лица – художник, електронен музикант, DJ, продуцент… С различните си проекти той поставя българския фолклор в най-съвременна звукова среда. Тези търсения съвпадат с вижданията за възраждане на българския фолклор на четирите момичета от вокална формация "Авигея".
Така през 2017 г. създават заедно албума "Канатица", в който представят своя прочит на любими български народни песни. Сред тях е и "Слънце грее" с участието на пианиста Димитър Бодуров.
Редактор: Диляна Трачева
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите..