Софиянци и гостите на българската столица са „привилегировани“ с планина на хвърлей разстояние от центъра на града. За по-малко от 30 минути, с помощта на кабинковия лифт „Симеоново-Алеко“ и двата седалкови лифта „Витошко лале 1“ и „Витошко лале 2“, можете да стигнете до най-високата точка на Витоша - Черни връх (2290 м.н.в). А оттам се разкрива великолепна гледка във всички посоки.
Важно е да се знае, че лифтовете на Витоша работят само в събота и в неделя. А те се използват както от пешеходци, така и от велосипедисти, които са почитатели на планинското колоездене.
Снимки: Красимир Мартинов
Българската столицата осъмна с обилен снеговалеж и натрупана снежна покривка. Летище София работи нормално при зимни условия, съобщиха за БТА от пресцентъра на столичния аеропорт. Извършват се и процедури срещу обледеняване на самолетите...
Есента придава специален чар на скътаното в западните родопски склонове селце Лещен. Каменните му зидове се открояват като стожер на фона пиршеството от багри в природата и пазят уюта на българския дом. Елеонора Тропанкова от БНР-Благоевград ни..
Над град Пещера (Южна България) се намира хълмът Света Петка. Върху него е имало крепост, а името ѝ – Перистера – на гръцки означава гълъб. Предполага се, че е дошло от един от огромните скални камъни в цитаделата на твърдината с формата..