Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Московската патриаршия ще изпрати нови емисари в руското подворие в София

Руската църква Св. Николай
Снимка: Ани Петрова

Скоро Московската патриаршия ще назначи нов настоятел на руската църква в София на мястото на експулсирания от страната архимандрит Васиян. Това гласи отговорът на писмото, което българският патриарх и Софийски митрополит Неофит изпрати до руския патриарх Кирил. 

В отговора патриарх Кирил класифицира действията на българските власти по депортирането на обвинени в шпионаж служители на руското подворие в София като „неприятелски и несправедлив акт“. В писмото той изразява съчувствие към жителите на София, които не могат да посещават Руската църква и да се молят на гроба на Свети Серафим, който е погребан там. 

Патриарх Кирил отправя молба да се окаже съдействие на новия предстоятел на Подворието при пристигането му в София. 

В заключение руският патриарх Кирил изразява увереност, че “политическите сили, зад които стои врагът на човешкия род, няма да успеят на разрушат вековните връзки на любов и братство во Христа, които лежат в основата на сътрудничеството между Руската и Българската църкви". 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43