Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българчета от цял свят участваха в изложба в Рим

“Моята българска бродирана риза 2023” – така е озаглавена изложбата с детски рисунки, която беше показана в Българския културен институт в Рим по идея на културната асоциация “Асен и Илия Пейкови”. В галерията на института бяха подредени над 70 рисунки на българчета от цял свят. 

На събитието присъства и българският посланик в Италия Тодор Стоянов, която заяви, че “изложбата оставя в сърцата вдъхновение, предизвикано от изключителните детски творби, които отразяват красотата на българската бродирана риза”. 

Целта на изложбата е да запази и популяризира българските традиции и идентичност, както и да насърчи  интереса към инициативата на 11 май – когато се почитат Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, всеки българин по земното кълбо да се облече с българска бродирана риза, представяща традиционните родни шевици”, каза за БНР предстаителят на културната асоциация Мариола Георгиева.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05
Служебният министър Найден Тодоров

Работещите в културата не създават вкуса на обществото, каза министър Тодоров

"По един уникален начин е намерено, как всеки сектор в културата да се финансира погрешно. Хората на изкуството в момента работят точно като фабрики и вместо да създават вкуса на обществото, те са принудени да се водят по този вкус, за да спечелят повече..

публикувано на 08.07.24 в 09:04