Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„По тиквено време“ в Севлиево

Снимка: Facebook /Adrina Tur

14 октомври е особено тържествен за жителите на Севлиево, тъй като това е празникът на града, в който се почита покровителката Св. Петка. Денят започва с празнична света литургия, след което всички се пренасят на площада. Там пък царува тиквата, която открай време е символ на града. Следват конкурси и награди - за майстори на тиквени специалитети и за земеделците, отгледали най-големите и най-дълги тикви тази година.

Празникът на тиквата в Севлиево е кулминацията на традиционния Есенен панаир в града, който има дълга история – за първи път се провежда през 1922 година, утвърден е от Министерството на земеделието и има важно значение за развитието на икономиката на Севлиевския край.

За Деня на Севлиево празнично настроение носи и богата палитра от гостуващи артисти- пътуващият фестивал „Улицата” ще оживи пешеходната зона около обед, а след това в спортна зала “Дан Колов” ще започне съборът на “Северняшки гайтани”- изпълнители от клубовете за български народни хора. Няма как да мине празникът и без игрите  с “Традиционно хоро по тиквено време”. До полунощ ще бъдат отворени вратите на Градската худ. Галерия „Асен и Илия Пейкови” и Музей на съвременното изкуство и Хаджистояново училище. Очаквани гости в Севлиево са Владимир Михайлов - победителят в голямо телевизионно шоу и фолкдивата Малина.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Грънчарско колело

Проект "Традиции" – отварят работилници за любителите на бусинската керамика

Три цикъла с керамични и грънчарски работилници и образователни лекции за Бусинската керамична школа ще се проведат през следващите месеци в София, Бургас и Ихтиман. В рамките на проекта “Традиции” любителите на керамичното изкуство не само ще..

публикувано на 11.03.25 в 08:10

България днес - 10 март 2025 г.

82 години след един от величавите моменти в историята ни – спасяването на българските евреи, в "България днес" си спомняме за личността и делото на "Праведника на света" – екзарх Стефан I. Към момента, в който той заявява "Аз евреите не ги давам!" се..

публикувано на 10.03.25 в 19:00

Жълт код за силен вятър е подаден за 18 области в България, остава топло

Във вторник, 11 март, минималните температури ще бъдат от 4 до 9°, в София – около 4°. Преди обяд над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове облачността ще нараства и привечер в планините в западната половина от..

публикувано на 10.03.25 в 17:35