Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още 500 сгради стават част от културното наследство на България

Стария Пловдив
Снимка: БГНЕС

500 ценни сгради стават част от културното наследство на България, като близо 40% от тях са нови предложения за включване в Списъка на недвижимите културни ценности, показва етап от Териториалната програма на Националния институт за недвижимо културно наследство, проведен в Пловдив, Старинния Несебър, град Баня и селата Свежен и Скорците. 

Изнесените данни показват, че около 10% от архитектурните образци, проучени в петте населени места, са необратимо унищожени, 35% са в аварийно състояние, едва 15% са в добро състояние със запазена автентичност, а 40% са в добро състояние, но с нарушен исторически облик. Стотици сгради от първата половина на 20 век с ценни качества не са проучени.

Списъкът на недвижимите културни ценности не е актуализиран над 30 години. Към момента в него има близо 40 000 обекта, но информацията за състоянието им не е актуална. Един от изводите на експертите по програмата е, че липсват цялостни концепции за опазване на културните ценности на територията на общините.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Димка Владимирова

Напусна ни народната певица Димка Владимирова

Тя е родена е на 28 юли 1935 г. в странджанското с. Бистрец. На 17 години се явява на конкурс в Държавния ансамбъл за народни песни и танци в София, където е одобрена за хоровия състав на Филип Кутев.  Владимирова е сред основателките на Ансамбъла за..

публикувано на 12.07.24 в 12:17
Найден Тодоров

Няма административен капацитет в Национален фонд "Култура"

В отговор на депутатски питания служебният министър на културата маестро Найден Тодоров заяви, че щатната бройка в Националния фонд култура е 11 човека. Те трябва да разпределят милиони евро за културата по Плана за възстановяване и устойчивост. Според..

публикувано на 10.07.24 в 12:25
Проф. Красимир Станчев

Проф. Красимир Станчев: С езика човек може да си служи за всякакви цели – от най-миролюбиви до обявяването на война

" Гаснещият огън често пъти се разгаря отново благодарение на няколко оцелели въгленчета." С тези топли думи професорът по славянска филология Красимир Станчев вдъхва надежда, че изтляващият интерес към българската азбука, българския език и..

публикувано на 09.07.24 в 10:40