Обединени сме от изгубеното чувство за родина, казва сънародникът ни от Вашингтон проф. Асен Асенов, който отделя от времето си да направи изследване на българите отвъд Океана. След демократичните промени в България вълната от емигранти към Америка повлече много родни специалисти, сред които е и самият той. „Това е огромна трагедия за България и голям подарък за Съединените щати“, констатира с днешна дата проф. Асенов. Няма точна статистика какъв е броят на българите, установили се в САЩ. Причините за това са много – както заради тяхната разпръснатост, така и заради законодателството на двете държави.
"Първото предизвикателство е да определим кой е българин. Ако едно дете е родено от родители българи в САЩ, американското законодателство го счита за американец, а българското го третира като българин, само ако то си е подало документи за българско гражданство – обясни в интервю за Радио България проф. Асен Асенов – той е и един от създателите на Център на българската общност във Вашингтон. – Според някои данни българите в САЩ са над 400 000, което според мен е твърде завишена бройка. Официално се смята, че са между 120-130 000 души, а вероятно са около 250-300 000. За района на Вашингтон (около 100 километра наоколо) мисля, че сме около 10-15 000 души (именно толкова голям е един район, в който, според американските стандарти, хората могат да общуват и на живо – бел. авт.)."
Освен разпръсната, нашата общност в Страната на неограничените възможности е и твърде разнообразна по своите интереси и способности.
"В края на 90-те години на м.в. в САЩ дойдоха хиляди българи и едно от нещата, които ни обединяваха, беше изгубеното чувство за родина, връзки с приятели, култура, език. Около 2000-та година интернет все още не беше толкова развит, за да може да гледаме българска телевизия, български филми и да има по-жива връзка с родината. Телекомуникацията пък беше доста скъпа и ограничена. Живите срещи на емигранти, които идваха тук стресирани от липсата на контакти, професионално развитие и утвърждаване, се превърнаха в една от причините да създадем Центъра на българската общност за района на Вашингтон – припомня си Асенов. – През 2002 г. беше създадено и българско училище "Свети Климент Охридски". Тогава се появи и съставът за народна музика "Люти чушки" с участието на Цвети Досева, кавалджията Валери Георгиев и други музиканти, които поддържаха българския дух. Децата в училището тогава бяха между 30 и 40 и никога няма да забравя енергията, с която то беше създадено от ентусиастите, които се заеха с тази мисия."
Отворен през 2002 година със съдействието и финансовата подкрепа на много сънародници – лекари, музиканти и юристи, превърнали се в негово социално-икономическо ядро, Центърът на българската общност организира 12 филмови фестивала, 14 ежегодни български събора, които обединяват българите – от бебета до възрастни над 90 години, множество концерти на родни изпълнители и танцови състави.
"Целта е тези хора да идват на нашите изяви, да създават контакти, да пазят културата си. Нещо повече – те работят и живеят сред американци и искахме да направим така, че да поканят техни приятели да видят богатството на нашата култура, музика, танци, история, на българската кухня – да видят вселената на българската душа. Това е мисията на Центъра на българската общност вече 23 години" – обяснява проф. Асенов.
Българи от Вашингтон участваха и в Световния културен фестивал, провел се в американската столица в края на септември. Там няколко фолклорни трупи от САЩ, заедно с гайдари и кукери представиха различните фолклорни области на страната ни.
Извън активната си обществена роля в рамките на нашата общност, Асен е ценен специалист в сферата на икономиката:
"В края на 80-те и началото на 90-те години аз бях преподавател в Университета за национално и световно стопанство в София, но бавната промяна и желанието за професионално развитие ме накараха да дойда в САЩ – споделя той причините да избере живот отвъд Океана. – През 2006 г. станах хоноруван преподавател на Американския университет във Вашингтон. Моята основна изследователска работа през последните 6 години е в Националния институт за здравето в САЩ. Там работя като икономист и мога да кажа, че това е най-добре финансираният и известен институт за биомедицински изследвания. В него работят изследователи от цял свят, в това число и от България. Моята задача там е да изготвям финансови анализи и оценки за влиянието на всички инвестиции на американската държава в областта на биомедицинските изследвания".
Снимки: Център на българската общност във Вашингтон, Борислава Борисова, БНР
Украинският град Болград и прилежащите му села в украинската Одеска област са атакувани с около 10 дрона към 23:35 часа местно време в неделя вечерта, съобщиха местните канали в социалната мрежа "Телеграм". По предварителна информация има поразена..
Интересът към литературата ще събере сънародниците ни във Виена на литературно четене, което ще се проведе на 6 ноември т.г. на адрес: Kühnplatz 7, 1040 Wien, Österreich, информират от организационния екип на Българския литературен кръжок във Виена...
Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Лос Анджелис удостои с грамота вицепрезидента Илияна Йотова за родолюбивата й дейност, посветена на съхраняването на българската идентичност сред сънародниците ни зад граница и подкрепата за българските..