От 27 до 29 октомври за поредна година Пловдив ще бъде джаз с деветото издание на Plovdiv Jazz Fest. "Фестивалът се оформя като хубав, смислен празник на джаза – камерен, бутиков фестивал, където музиката се слуша и чува" – казва директорът на форума Мирослава Кацарова. Сред музикантите от България, Австрия, Италия, САЩ и Бразилия, които ще гостуват в Града под тепетата има един носител на награда Грами и общо 24 номинации за престижното музикално отличие.
Меломаните ще имат възможност да чуят звездния пианист Джоуи Калдерацо (на 29.10), заедно с 11 пъти номинирания за наградата саксофонист Мигел Зенон, тримата забележителни китаристи Джулиан Лаж, Волфганг Мутшпил и Шико Пинейро, италианската пианистка и певица Франческа Тандои и изключителния дует на Веселин Веселинов-Еко и Милен Кукошаров – Das Weltschmerz Duett.
На сцената в Дом на културата "Борис Христов" от 20 ч. всяка фестивална вечер ще представя по два концерта. Отделено е специално внимание на инструменталния джаз, китарата в джаза и камерните концерти.
Още в началото – на 27 октомври, петък – награда за цялостен принос в джаза получава контрабасистът Веселин Веселинов-Еко, който тази година отбелязва и своята 60-годишнина.
Част от интересната съпътстваща програма на Plovdiv Jazz Fest е едно предварително събитие. Ден преди откриването, на 26 октомври, от 19.30 ч. в Първо студио на Радио Пловдив, пианистът Димитър Бодуров ще отпразнува своя имен ден с концерт на Бодуров Трио.
Димитър Бодуров е роден в България джаз пианист, който живее и работи в Нидерландия. Силно повлиян от фолклора на родната си страна, той го комбинира в музиката си с класическата композиция. Прекрасен пример за това е неговата трактовка на народната песен "Лале ли си, зюмбюл ли си" – пиесата "Лале" от албума на Бодуров Трио "Stamps From Bulgaria" от 2008 г.
Редактор: Диляна Трачева
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..