Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Беше наблюдавано необичайно за българските ширини полярно сияние

Снимка: Facebook/Dimitrinka Dimitrova

Небето над България бе озарено от полярно сияние в неделя. Необичайната гледка на оцветения в червено небосклон предизвика множество въпроси в социалните мрежи.

 "От България такова явление може да се види само в редки случаи, след мощно изхвърляне на коронарна маса от Слънцето“, каза за БТА физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия при Българската академия на науките.

"След като потокът от заредени частици бомбардира земната магнитосфера, частиците слънчева плазма пораждат полярните сияния. В редки случаи, когато процесът е много интензивен, полярните сияния могат да се наблюдават и от по-ниски географски ширини. Съпътствани са с геомагнитна буря, която може да доведе до смущения в радиовръзките", добави Маркишки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радостна вест – край Тутракан се излюпи първото пеликанче за сезона

Преди дни в защитената местност "Калимок - Бръшлен" близо до крайдунавския град Тутракан се излюпи първото къдроглаво пеликанче за този сезон, съобщават от Българското дружество за защита на птиците "BirdLife Bulgaria". Родителите му активно се..

публикувано на 15.02.25 в 07:10

България днес - 14 февруари 2025 г.

На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към 89-ия рожден ден на Радио България. И още…. Водещ е Красимир Мартинов.  02:00 - Актуална..

публикувано на 14.02.25 в 19:00

В почивните дни – температурите се понижават, възможно е да превали

В събота , 15 февруари, ще бъде предимно облачно, но ще е почти без валежи. Временни разкъсвания и намаления на облачността ще има в Горнотракийската низина. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Минималните..

публикувано на 14.02.25 в 18:10