Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за враговете и приятелите на България във Военноморския музей във Варна

Снимка: Военноморски музей

На сложния пъзел на военните и политическите взаимоотношения между България и трите държави, изиграли ключова роля в историята на Третата българска държава (1878-1946) – Турция, Русия и Германия – е посветена изложба, подготвена от Националния военноисторически музей. Експозицията "Враг/Приятел" бе открита във Военноморския музей във Варна лично от министъра на отбраната Тодор Тагарев. 

Тя провокира интереса на днешния човек с това, че обхваща периода между Освобождението и Втората световна война, когато междудържавните отношения преминават от приятелски към вражески, и обратно. Експозицията не дава готови отговори, а кара зрителя да направи своя интерпретация на историята, като си задава въпроса дали на международната сцена могат да съществуват вечни приятели и врагове. 

Това се постига чрез проследяване на няколко емблематични истории, свързани със събития и хора, чиито съдби са белязани от междудържавните отношения. Отношението на съвременния българин към трите държави, представени в изложбата, обикновено е полярно и емоционално наситено, а обяснението за това дават събитията, запечатани в документите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05