Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Салон на съвременната българска литература за деца и юноши в Рим

Снимка: Facebook/Венета Ненкова

В българското училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим беше даден старт на първия Салон на съвременната българска литература за деца и юноши. По идея на директора на училището Мая Падешка в галерия "България" се събраха деца, учители и представители на българските общности в чужбина, приятели на книгата, съобщава във Фейсбук Венета Ненкова, основател на училището.

Писателите Петя Кокудева и Иван Раденков потопиха аудиторията в техния свят на пътешествия, музика и творчество със забавни предизвикателства към децата.

В последвалата дискусия за четенето сред българските деца в чужбина бяха засегнати въпроси, свързани с представата за съвременната българска детска литература и интереса към нея, както и с това, допустимо ли е адаптирането на четивата с цел да бъдат по-разбираеми от малчуганите, как съвременната българска литература стига до училищата зад граница и какво е присъствието й в образователните програми.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35