За втора поредна година гр. Шабла е домакин на Фестивал на птиците, който привлича вниманието към опазването на редки и застрашени видове птици, зимуващи в района на Дуранкулашкото езеро. Събитието, което включва фотоконкурс с изложба и множество приключения сред природата, привлича вниманието към опазването на червеногушата гъска. Именно този рядък и уязвим вид вдъхновява Зеления образователен център в града и Община Шабла, в партньорство с Българското дружество за защита на птиците и "Зелени Балкани" да посветят фестивала на 260-те вида птици, които преминават по миграционния път Виа Понтика.
За разлика от миналата година, когато богатата културно-образователна програма се сля с коледните празници, този път "Шабла и птиците" е месец по-рано – на 25 и 26 ноември. Организаторите са се постарали да запълнят почивните дни с много музика, базар с ръчно изработени сувенири, кулинарни специалитети и разбира се разнообразни игри и развлечения за малки и големи.
"Тази година решихме, че това ще е акцентът и разработихме една много забавна игра - "По пътя на птиците". По маршрута ще се задават задачи, а на специални пунктове ще се дава съобразно решение. Който не се е справил със задачите, за да премине на следващото ниво, го чака изпитание на природолюбителя. Всичко ще е в рамките на забавата, но все пак и с образователен оттенък – разказва Даниела Тодорова, директор на Зеления център в Шабла. – Много ни се иска да обърнем внимание, както на децата, така и на техните родители, а и на всеки, който се включи в това преживяване, върху някои теми. Какво е "влажна зона", например, колко ги има тук в района на Шабла, защо са важни, а и с какво обогатяват района и какви са възможностите, които разкриват?"
И понеже Шабла привлича по-различен тип туристи е важно да се знае също какъв е профилът на природозащитника – какво го интересува, какво е характерно за него? Защитените местности с богата екология като Шабла предлагат всичко, което би привлякло любителите на природата и те да се превърнат в постоянни клиенти. Това е и целта на фестивала, освен забавната и образователна програма – да разкрие и икономическите предимства на района.
В Зеления образователен център, който е четвърти, последен пункт по маршрута, по който ще се движат участниците и ще разгадават загадки, са разположени т.нар. гнезда. В тях, децата отново ще поиграят игри, а накрая ще си направят птица от хартия, на която ще си напишат желание. Когато се върнат обратно на площада в града, ще закачат птиците от хартия на специална инсталация и така символично ще пуснат желанието си да полети. Това е и финалът на играта "По пътя на птиците", чрез която организаторите се надяват да привлекат всички участници за каузата, посветена на птиците и природата.
"А разбира се, който се справи с всичките предизвикателства по игрите, го очакват специални награди, като посещението на фара – отбелязва Даниела Тодорова. – Той е военен обект и не винаги е възможно да бъде разгледан отвътре, но специално за фестивала получихме разрешение да заведем там нашите отличени участници. Много искам да благодаря и на БДЗП и "Зелени Балкани", които работят целенасочено години наред за опазването на птиците в района. Те много активно се включват във фестивала с ателиета и информационни материали. Помагат и с фотоконкурса. Специално БДЗП ще направят и една екскурзия до Шабленската тузла с водач и орнитолог."
Свързани публикации:
Подкрепата за ГЕРБ е 26.0%. Лидерът на партията Бойко Борисов се ползва с най-високо доверие сред политиците - 24.4%, но и със значително недоверие - 49.4%, сочи представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 15 до 20 януари. "Продължаваме..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта при които са открити над 1400 движими..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) откриват в София, на 23 януари, Sofia Free Jazz - новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР, в сътрудничество с..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...