Старинни коледни играчки с богата и интересна история могат да се видят за първи път в България. Те са част от изложбата "Как празнуват Коледа в Австрия" в Етнографския музей на Бургас. Инициатор на събитието е доц. д-р Радостина Иванова-Мишинева, почетен консул на Австрия в Бургас, а реализацията му е в рамките на сътрудничеството между Културния съюз "BLAUES FENSTER" – Ваграйн и Регионалния исторически музей в морския ни град.
Изложени са 38 експоната от фонда на музея "Тиха нощ" и къщата-музей "Вагерл" в австрийския град Ваграйн. На откриването лично присъстваха ръководителите на Културния съюз, който управлява двата музея – Мария Валхофер и Карл Хайнц Кройцзалер.
"Коледните играчки са от края на 19-и и началото на 20-и век. Всички те са предназначени за украса на дома и коледното дърво и носят много голяма символика в себе си" – казва Мария Валхофер пред Стефка Бакърджиева от БНР-Бургас.
В миналото коледните дръвчета са били украсявани с ябълки, като спомен за райското дърво – това символизират всъщност днешните коледни топки. Ангелите са символ за благата вест, шишарките – на плодородието, камбанките олицетворяват хармонията и свързват небето и земята със своя божествен звън. Ядките се поставят, за да напомнят за Божия план за света и хората в него, а сламената звезда е символ на яслата, в която е лежал бебето Исус – обяснява Мария Валхофер.
Пъстротата и автентичността на изложбата се допълват от книги с коледни истории, които всяко австрийско семейство чете в навечерието на Рождество Христово и ръчно направени картички, които се изработвали за подарък на близки и приятели.
Коледните приготовления в Австрия започват от 6 декември, когато, подобно на България, се отбелязва денят на св. Никола. В някои традиционни австрийски домове на този ден елхата се украсява и под нея се слагат готовите и опаковани вече коледни подаръци.
Изложбата "Как празнуват Коледа в Австрия" ще остане в Етнографския музей в Бургас до месец март 2024 година. В следващите седмици ще бъде съпътствана от Австрийски коледен базар, на който може да се опита чаша ароматен Глювайн (Glühwein) – коледно домашно греяно вино с канела и карамфил, и традиционен австрийски хляб със сушени плодове.
Снимки: БТА
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..