Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да е конкурентноспособен ЕС, България и Румъния трябва да са в Шенген

Богдан Богданов
Снимка: Министерство на икономиката и индустрията

Заедно с бизнеса и с двустранните търговски камари днес искаме ясно да заявим, че икономическото развитие и сигурност на Европа зависят от пълната интеграция на България и Румъния в Шенген и в eврозоната. Това посочи министърът на икономиката и индустрията на България Богдан Богданов, който заедно със своя румънски колега Щефaн-Paду Oпpя посетиха граничния пункт "Дунав мост" при Русе.

Двамата обясниха, че опашките от камиони и затрудненото преминаване на границата пречат на бизнеса и носят значителни загуби.

При включването на България и Румъния в Шенген и еврозоната се очаква ръст на техния БВП между 3 и 5%. 

Министрите участват в българо-румънска икономическа конференция разискваща загубите за региона и инвеститорите от отлагане приемането на двете държави в Шенген. Сред участниците във форума е и посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Илияна Йотова

Вицепрезидентът стана доктор хонорис кауза на Великотърновския университет

Академичният съвет реши да удостои вицепрезидента Илияна Йотова със званието почетен доктор на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", съобщиха от висшето училище. Предложението е на Инициативен комитет с председател проф. Николай..

публикувано на 18.03.25 в 11:33

Стотици доброволци дават кръв за пострадалите от трагедията в Кочани

Шестима жители на град Кочани от Северна Македония пътуват към болница "Пирогов" в София, за да дадат кръв. Те са с рядката кръвна група А, отрицателен резус - фактор, която е спешно необходима за един от пациентите в тежко състояние, приет в..

публикувано на 18.03.25 в 10:45

За 6 години в България са дошли над 108 000 работници от 64 страни извън ЕС

Вносът на работна ръка от държави извън ЕС е рекорден, но не покрива нуждите на бизнеса. От началото на годината само за сезонна заетост са регистрирани 4202 граждани на трети държави. Това е с 40% от регистрираната сезонна заетост за цялата..

публикувано на 18.03.25 в 09:32