На 4 декември сръбската полиция е задържала за 30 дни Л. Г. от Босилеград по подозрение, че е разкривал военни тайни на България. Според съобщение до медиите на Върховната прокуратура във Враня арестуваният мъж е заподозрян в шпионаж, съобщи БТА.
61-годишният Любен Григоров е бил арестуван в своя дом след дълго проследяване от сръбските служби. Направен е обиск и е конфискуван компютъра му, предава БГНЕС. Задържаният е пенсионер, офицер от резерва от бившата югославска армия и никога не е бил активен политически. Работил е в общинския културен център. Занимавал се е с търговия и е имал малък магазин. Обвиненията са, че Григоров е давал информация за кадровите промени в сръбската армията, числеността, въоръжението на частите и за обстановката в Източна Сърбия.
Сръбските медии пишат, че "активностите на българските служби са се засилили опасно преди изборите" в Сърбия. По време на ареста в населения с българи Босилеград са били изпратени много полицейски сили с цялото си въоръжение и те демонстративно са патрулирали в центъра на града.
Това не е първият случай, когато сръбски власти и официални лица обвиняват България в шпионаж. През ноември 2019 г. управляващите в Белград обвиниха София, че е създала център на българска шпионска мрежа на сръбска територия. Тогава българското външно министерство отправи остър протест.
Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..
Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Методическа помощ, подготовка на учители, срещи и образователни програми по български език и култура за учениците – това са само част от пътищата, по..
2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото..