Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ниш Радев и Вучич разговаряха на 4 очи за българското малцинство

В Ниш президентите Румен Радев и Александър Вучич разговаряха за правата на българското малцинство в Сърбия.
Снимка: БГНЕС

По време на посещението си в Сърбия, за да участва в церемонията по откриване на междусистемната газова връзка България-Сърбия (IBS) в Ниш, българският президент Румен Радев проведе разговор на четири очи с домакина си Александър Вучич.

"Имахме сериозен разговор със сръбския президент Александър Вучич относно българското малцинство. За мен като президент този въпрос е от ключово значение", заяви държавният глава Румен Радев, цитиран от БТА. „Уточнихме някои разминавания и че трябва да работим заедно - това е залогът за нашите икономически успехи, и за успешната интеграция на Сърбия. Мога да кажа: недоразумения като арестувани книги няма да способстват за този европейски път на Сърбия. Имам гаранции от президента Вучич, че ще бъде решен проблемът“, добави Радев. „Българското национално малцинство, условията, тези хора да имат препитание в своя роден край, условията тези хора да имат свободата да се изявяват като българи, да съхраняват своята национална идентичност, духовност, език, култура – ще работим за подобряване на тези условия“, подчерта Радев.

Посещението в Ниш идва в период на изострени двустранни отношения за българското малцинство. На 8 ноември в Деня на Западните покрайнини служители на сръбската държавна сигурност обискираха българския Културно-информационен център "Босилеград”, а след това и иззеха книги на Едвин Сугарев, който е бивш консул в град Ниш. Граничните полицаи не допуснаха Сугарев да влезе в Сърбия и да присъства на представянето на своята книга в Босилеград. По-късно сръбските власти повдигнаха обвинение за „етническа, расова и религиозна омраза" срещу директора на центъра в Босилеград Иван Николов, припомня БГНЕС.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..

публикувано на 13.11.24 в 17:45
Селището Солана, Валенсия, 30 октомври 2024 г.

Заради дъждове и лошо време българи бяха блокирани на летището във Валенсия

По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...

обновено на 30.10.24 в 17:54