Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все още няма сделка с Австрия за Шенген, преговорите продължават

Снимка: Министерски съвет

Няма сделка България да приема мигранти срещу съгласието на Австрия да допусне България в Шенген по въздуха, каза премиерът Николай Денков пред bTV. "Ние продължаваме преговорите. Това е тяхна преговорна позиция, не е крайният резултат. Това, което е приемливо, е България да спазва общите европейски правила. Ако някой иска други правила, които да бъдат специфични за България, това е категорично неприемливо. По отношение на приемането на мигранти - има европейски правила, ние ще работим по тях", заяви премиерът. Също пред bTV правосъдният хминистър Атанас Славов също подкрепи позицията на премиера Денков.

Публикуваните информации в австрийските медии, че австрийският вътрешен министър Герхард Карнер е готов да смекчи шенгенското вето на Австрия за Румъния и България, предизвика реакции на опозиционни партии. Говорителят на Австрийска партия на свободата Ханес Амесбауер обвини управляващата Австрийска народна партия в "планирано етапно отстъпление" и отказ от плана за  "Крепост Австрия". Депутатката от опозиционната партия НЕОС Клаудия Гамон подчерта, че Румъния и България изпълняват всички критерии за присъединяване към Шенген и е "наглост искането да се преговаря за нещо, което им се полага“. Австрийският президент Александър ван дер Белен се обяви против ветото на Виена и каза, че техните проблеми с емигрантите идват от Унгария, а не от България и Румъния, като призова "правителството да пази по-добре своите инвестиционни интереси“ в двете страни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кирил Вълчев

БТА представя уникален шрифт по повод годишнината си

На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..

публикувано на 16.02.25 в 07:30

Хладна неделя, в Североизточна България - сняг

През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..

публикувано на 15.02.25 в 17:50
Тимчо Муцунски и Георг Георгиев

Еврочленството на РСМ задължително минава през вписването на българите в конституцията

В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността българският външен министър Георг Георгиев се срещна с колегата си от Република Северна Македония Тимчо Муцунски. Първият ни дипломат подчерта, че позицията на България по отношение на европейската..

публикувано на 15.02.25 в 17:03