Сенатът на Охайо прие резолюция на 13 декември, която почита Българо-американското културно наследство в щата. Резолюцията отбелязва постиженията на отделни личности, част общата история на България и САЩ. Военният кореспондент Джанюариъс Макгахан, чиито публикации за кървавото потушаване на Априлското въстание убеждават международната общност да подкрепи борбата за освобождение на България. Македонските българи Том и Джеф Кираджиев, откриватели на прословутото “Синсинати чили”. Ученият Виден Табаков, чиито разработки са допринесли за първия полет на НАСА до Луната. Първият щатски сенатор от български произход Тома Тамаш. Почита се и делото на хилядите български емигранти от региона на Македония и създадената от тях през 1922г. “Македонска патриотична организация” (МПО), която и до днес работи, за да се насърчават правата на човека на всички хора от Македония, независимо от тяхната етническа принадлежност, предава БГНЕС.
Отбелязва се и задълбоченото военно и стратегическо сътрудничество между България и САЩ, и ключовата роля на България за сигурността в Източна Европа, стабилността на Балканския полуостров и региона на Черно море. Изказва се признание към българската общност в Охайо и българското правителство за осъждането на непредизвиканата руска агресия срещу Украйна и изразената от самото начало на войната подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна, както и интеграцията на страната в НАТО и ЕС. Специално внимание се обръща на 80-ата годишнина от спасението на българските евреи и делото на българските политици, администратори, офицери, духовници, интелектуалци и обикновени граждани
"Тази резолюция се посвещава и на поколенията български емигранти в САЩ, които не забравиха своите корени и завинаги носеха България в сърцето. Те никога няма да бъдат забравени", каза генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков.
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град..