Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"С мисъл за Левски…"

Българчетата в Кишинев сами избраха за патрон на училището си Васил Левски

13
Снимка: Български теоретичен лицей „Васил Левски“

През 1996 година в Кишинев се появява училище с разширено изучаване на български език. "Така се сбъдва мечтата на поколения българи от Кишинев – столицата на Молдова, да имат училище, в което децата им да могат да изучават родния си език", разказа пред Радио България неговата директорка Наталия Ярославская. 

Следва да отбележим, че етническите българи в града по данни на Георги Барбаров, председател на Българската община в Република Молдова, наброяват около 9 хиляди души. Година след създаването на училището то е наречено на българския Апостол на свободата, а през 2003 г. е преобразувано в Български теоретичен лицей "Васил Левски". За това, как се стига до избора на патрона на училището, Наталия Ярославская разказва следното:

Наталия Ярославская
"Още по време на създаването на училището имаше различни предложения за името му. Учениците, педагогическият колектив и родителите обаче изразиха желание то да бъде наречено на Васил Левски като носител на най-висшите ценности на българския народ – свобода, правда и равенство, с идеята неговото име да вдъхновява и води напред бъдещите поколения в съхраняването на българското слово, идеали и култура. В училището още от самото му създаване всеотдайно се изучаваха животът и патриотичният  път на този велик българин, бяха проведени различни научни конференции и други прояви, които показаха, че училището е готово да носи това велико име."

Ученици и преподаватели с вицепрезидента Илияна Йотова по време на посещението й през октомври 2023 г.

За възпитаниците на Българския теоретичен лицей в Кишинев 2023 година, в която отбелязваме 150-ата годишнина от обесването на Васил Левски, е особено наситена на събития, чиято цел е да обогатят знанията на децата и да засвидетелстват почитта им към Апостола. 


В рамките на специално организирана Седмица, посветена на живота и делото на Васил Левски, учениците рисуваха и оцветяваха портрет на героя за конкурса "Аз рисувам Васил Левски", бяха проведени беседи за великия български революционер, обединени под мотото "Васил Левски – най-великият българин на всички времена". За деня на годишнината – 18 февруари, е подготвена музикално-литературна композиция, посветена на живота и делото на Апостола. В рамките на събитието, почетено и от гости от посолството на България, ученици и родолюбиви българи поднасят цветя в знак на признателност пред барелефа на патрона, който се намира на сградата на лицея.


Децата, които са участвали в избора на името на училището, вече отдавна са го завършили, а малките, които идват, се запознават с образа на българския революционер в училище – от разказите на учителите си, от книжките, които четат, споделя Наталия Ярославская:

"Когато идват децата в училището, първият им въпрос е "Кой е Васил Левски?", защото все пак (в Молдова – бел. ред.) той не е познат герой. Още тогава за тях започва разказът за този велик българин и затова по-големите познават добре историята. Говорим за него не само на 18 февруари, а през цялата учебна година. И, разбира се, децата се прекланят пред неговото дело и взимат пример."


Благодарение на създадената прекрасна атмосфера, умелия педагогически подход и качественото образование, днес, 27 години след неговото създаване, Българският теоретичен лицей се ползва с голямо уважение и завиден интерес. В момента в него се обучават 350 деца и още 20 – в подготвителен клас, обяснява г-жа Ярославская:

Цифровата лаборатория в училището, открита през ноември т.г.
"Всяка година броят на учениците се увеличава. Но искам да кажа, че училището е гордо от факта, че има деца, които нямат български корени, но с удоволствие изучават български език. Те искат да учат в нашето училище, но тъй като българският при нас е задължителен, те с огромно желание учат този език. Пример за това е едно от нашите момичета, което е абитуриентка тази учебна година. По произход тя е молдованка, но зае първо място в републиканската Олимпиада по български език и литература."

Така Българският теоретичен лицей в град Кишинев се превръща в едно истинско средище на българския дух, но и посланик на българската култура и история в Молдова.

Вижте още:

Публикацията е осъществена по проект, реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата, в рамките на Националната програма за отбелязване на 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски.

Снимки: Български теоретичен лицей "Васил Левски", БТА




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проект запечатва традициите и обичаите на българите от Босилеградско

Сдружение "ГЛАС" – Босилеград събра в поредица от 25 видео репортажа истории от миналото и настоящето на повечето босилеградски села, населявани от етнически българи. Видеата могат да бъдат проследени чрез портал „Гласпресс” и Българската..

публикувано на 16.12.24 в 14:07
Национален археологически институт с музей - БАН

Постерна изложба за Националния археологически музей гостува в Цариброд

Постерната изложба “Национален археологически музей – Съкровищницата на България” ще бъде официално открита днес в галерия “Методи Мета Петров” в Цариброд. “ С повече от 130-годишна история Националният археологически музей е една от най-старите..

публикувано на 16.12.24 в 08:00

10 години футболен клуб "Левски-Чикаго"

Синът на Гунди – Андрей Аспарухов и дъщерята на Павел Панов, друг легендарен футболист на "Левски" - Изабела, бяха специални гости при отбелязването на десетата годишнина от основаването на едноименния клуб в Чикаго ("Левски-Чикаго 2014"). Андрей и..

публикувано на 15.12.24 в 10:13