Война, смърт и криза – това е челната тройка на най-големите страхове на българите. 28,3% от тях се страхуват от война, 23 на сто от смъртта и почти 1/5-та се боят от икономическа или финансова криза, Данните са от представително проучване на Националния център за парламентарни изследвания от края на 2023 г.
От края на живота си се притесняват най-вече хора на възраст над 59 г., повечето от тях са с ниско образование и живеят в малки населени места. Кризата тревожи най-младите и най-възрастните българи, предимно тези от ромски и турски етнос. Но притеснението от война е равномерно разпределено сред хора от различни социални и демографски групи. Според 69% от анкетираните войната в Украйна е заплаха за сигурността на България. За 54% войната в Близкия Изток също е заплаха. “Сред 52% от хората доминира притеснението, че страната може да бъде нападната от чужда държава. Че ще пострадат от бежански вълни и тероризъм в региона се боят 73 на сто. Притесненията им се увеличават поради мнението, че България не е в състояние да се противопостави на външна агресия”, пише в анализа на проучването. 15% от българите смятат, че НАТО не може да защити териториалната цялост на страната, а в способностите за това на ЕС се съмнват 18%. Между 36 и 38% са на мнение, че могат да ни помогнат, но само малко.
Расте и несигурността на българите за проблемите в страната. 79% посочват, че битовата престъпност нараства, а 78% говорят за ръст на организираната престъпност. През 2022 г. на това мнението са били съответно 55 и 60% от анкетираните. 70% от хората се притесняват от насилие от крадци, 69% - от хулигани, 54% - от наркомани, а 39% - от бежанци. 15% се притесняват, че може да бъдат нападнати от полицията. Всеки втори не се чувства сигурен и защитен на улицата.
Корупцията е основната причина за несигурността. 42% я обвиняват за ръста на престъпността, следвана от обедняването за 40%, неефективността на прокуратурата, следствието и съда за 32% и подкупността на полицаи и магистрати за 29%.
Анкетираните са оценили и работата на институциите по скалата от 1 до 6. Най-високата оценка е добър 3,6 на полицията и среден 3,02 на местната администрация. 2,78 е оценката за прокуратурата, 2,74 за съдебната система, а на дъното са неправителствените организации с 2,61.
В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..
Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х". Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..
В присъствието на дипломати външният министър Иван Кондов откри в Пловдив последния стенопис от конкурса на министерството „България – по-красива в НАТО“. Проявата е посветен на 20-ата годишнина от членството на страната в Алианса. Творбата е дело на..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..