Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио България при българите в Италия

Отец Иван от Рим: В чужбина българите имат нужда да усетят църквата като семейство

Църквата „Сан Паоло ала Регола“
Снимка: Венета Николова

Сред българите в Рим проф. д-р Иван Иванов е познат като отец Иван или падре Джовани. Професорът разкъсва времето си между София, където е преподавател в Богословския факултет на Софийския университет и Вечния град, където пък води службите в т.нар. Българска църква. На практика обаче България не разполага със собствен храм в италианската столица, затова богослуженията се извършват в предоставената ни от Ватикана църква "Сан Паоло ала Регола" в историческия център на Рим, близо до река Тибър.

Православните служби се провеждат в католическия храм по график в определени дни на месеца, както и на големите ни религиозни празници. Самата църква е една от най-интересните в Рим. Преди 2 хиляди години на това място е живял свети апостол Павел. Именно от тук той е бил отведен, за да бъде посечен заради проповядване на Християнската вяра. По-късно християните издигат на същото място параклис, а впоследствие израства храм в чест на светеца. В момента обаче, сградата се ремонтира и службите се извършват в съседната църква "Санта Мария ин Монтичели", която е от XI век, научаваме от отец Иван, който оглавява  българската църковна община "Свети Седмочисленици" в Рим. И още:


"Когато служим, ние си изчистваме олтарите, слагаме си всички богослужебни елементи, необходими за православната литургия. Носим си иконите, свещените съсъди и покривки. Обличаме олтарите, правим си всичко в нашия православен стил. След което си почистваме и си ги прибираме. Това действа много възпитателно и благочестиво на българите, тъй като те се научиха да идват и да ми помагат. Грижат се да подредят покривките, знаят вече как се поставят иконите. Не идват просто като туристи и всичко да им е наготово. Това им създава друго отношение. Хората казват: "Ние идваме да си подредим храма за литургията". И искат после да си раздигнат нещата."

Службите на българската общност в момента се провеждат в съседната църква „Санта Мария ин Монтичели“
Отец Иван пътува на мисии и извън Рим, за да води служби в други градове с българско население на юг от италианската столица. Сред тях са Анцио, Нетуно, Колеферо, Неапол, градчета в област Калабрия и дори в Сицилия. "За някой празник българите се събират и извикват свещеника. Така че ние носим в колатасвещените книги и всички необходими важни съсъди и елементи за богослужението", обяснява отец Иван и допълва:

"Интересното е, че при някои от мисиите, българите са свикнали да държат в къщата си за благословение икони и ги носят в храма, за да ги подреждат. Това е традиция, която преди да стана мисионер Италия, рядко съм срещал в България. У нас хората отиват наготово в храма на служба и нищо не носят. А тук, особено по-възрастните благочестиви жени, съхраняват иконите си в хубави български изтъкани покривки и ги носят на литургиите ни. Подреждат ги като олтарче. Народът има нужда по този начин да пази вярата си, тихичко и скромно. Това е част от българското благочестие в чужбина."

Църквата „Санта Мария ин Монтичели“
Обгрижването на църковната ни общност в Италия е свързано не само с удовлетворяване на духовните потребности на хората. "Те имат нужда, да усетят църквата като семейство, не толкова да демонстрират официално религиозната си принадлежност, а да се почувстват сред близки като у дома " – казва отец Иван и допълва:

"Много пъти българите имат нужда да се посветват със свещенослужителите просто като с по-мъдър човек. Дори някой път, ако се наложи, им помагаме да попълнят документ на италиански език или пък ги подкрепяме по различни начини, насочваме ги към адвокат или доктор. Затова имаме и Фейсбук страница, където всеки може да ни пише по различни поводи, не само богослужебни, но и въпроси от личен характер" – казва в заключение отец Иван пред Радио България.

Вижте още:

Снимки: Венета Николова, facebook.com/C.O.B.Roma




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фотопроектът "Северна Ирландия през нашите очи" преплита култури

Фотографии от проекта "Северна Ирландия през нашите очи" ще бъдат изложени от 28 февруари до 28 март 2025 г. в "Strule Arts Centre" на адрес Townhall Square, Omagh BT78 1BL в град Ома в Северна Ирландия. Това съобщи БТА, позовавайки се на страницата..

публикувано на 08.01.25 в 14:58

Министерството на културата поиска евакуация на тракийските съкровища от изложбата в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи БТА. Очаква се според договореностите..

публикувано на 08.01.25 в 13:17

Саша Уилсън разказва в пиеса за спасяването на българските евреи

Генералният консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов взе участие в онлайн дискусия, организирана от образователна платформа по въпросите на Холокоста и посветена на спасяването на българските евреи, предава БТА. Специален гост бе Саша..

публикувано на 08.01.25 в 11:39