Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тараклийският университет ще стане филиал на Русенския университет

Снимка: Facebook /@UniverTaraclia

Молдова и България подготвят документи, които ще направят възможно Тараклийският държавен университет „Григорий Цамблак“ да бъде преобразуван във филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“. Това съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Темата е обсъдена в Давос от премиерите на България и Молдова Николай Денков и Дорин Речан.


Идеята е като филиал на българския университет учебното заведение в Тараклия да приема студенти още от началото на следващата академична година. "Това е не само голяма крачка за образованието в региона, но и послание за това какво е Европа – възможности, свързаност и надграждане във всяка сфера на обществения живот", посочи  Денков.

Развитието на университета е от ключово значение за Тараклийския регион, където има голямо българско малцинство. Висшето училище е важно за подготовката на висококвалифицирани местни специалисти, за създаването на мост към българските образователни институции, усилва и връзката на българската общност в региона с нашата държава.

Темата за превръщането на Тараклийския унверситет във филиал на българското висше учебно заведение отдавна е на дневен ред при двустранните срещи на най-високо равнище. Припомняме, че в средата на 2022 година сънародници от Тараклия бяха сериозно притеснени от възможността Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак", който е средище на българщината в  тази част на Молдова, да бъде превърнат в част от Държавния университет "Йон Крянга" в Кишинев. "Университетът е създаден с указите на президентите на Молдова и България и не може с един щрих на писалката да се обедини или слее в някаква друга институция", припомни тогава председателят на район Тараклия Иван Паслар.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опашка за гласуване във Великобритания по време на изборния ден

Създаването на МИР "Чужбина" ще спре възможни манипулации с гласовете на сънародниците ни зад граница

Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..

публикувано на 20.11.24 в 11:45

Защо улици в Прага носят имената на български будители?

Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..

публикувано на 18.11.24 в 13:35
Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05