Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София вече има своя Дом „Дора Габе“

Домът на голямата ни поетеса е отворен за посетители

18
Снимка: Красимир Мартинов

41 години след смъртта на голямата българска поетеса, писателка и преводачка от еврейски произход Дора Габе (рождено име - Изидора Пейсах), е изпълнено завещанието й – домът й на булевард "Васил Левски" № 60 в София да се превърне в място за срещи на български писатели и хора на духа.

В уредената експозиция в него могат да се видят оригинални портрети на Дора Габе, рисувани от професорите Илия Петров и Иван Табаков, снимки и фото албуми, ръкописи, книги, лични вещи на поетесата и реставрирани мебели от времето, в което е живяла. Тук е и писалището на големия литературен критик Боян Пенев, съпруг на Дора Габе. 


В апартамента на булевард "Васил Левски" в София голямата ни поетеса живее от 1957 г. до края на дните си на 16 февруари 1983 г. "И в него отвсякъде наднича Добруджа“ – казва уредникът на експозицията Добрин Добрев-Финиотис, един от основните вдъхновители и изпълнители на идеята за отварянето на дома й за посетители. Той също е от Добруджа – там, откъдето е и Дора Габе.


"Тук виждате оригиналните вещи и мебели на поетесата Дора Габе. Някои казаха, че жилището й е много малко. Да, тя е живяла изключително скромно, но виждате колко много хора сме се събрали тук."


На мястото на днешната жилищна кооперация се е намирала къщата на семейство Габе, където то се премества след Междусъюзническата война, когато Южна Добруджа попада под румънска власт. Бащата на Дора – Петър Габе - е руски евреин, участвал в боевете при Шипка по време на Руско-турската освободителна война, а след това става чифликчия в добруджанското село Дъбовик – отбеляза при откриването на Дом "Дора Габе" Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели (СБП).


"В продължение на години имахме една мечта - този дом наистина да изпълни завещанието и желанието на Дора Габе. В завещанието си, което се пази в касата на СБП, тя собственоръчно е написала, че предоставя своя дом и цялото си имущество на СБП за среща на млади писатели в него. Дълги години тук се помещаваше редакцията на списание „Пламък“. В идеята на музейната експозиция списание „Пламък“ също I'll и редакционната колегия може да се събира, когато има желанието за това тук. Управителният съвет на СБП реши да се отвори този дом за по-младите хора, които почувстват силата на поезията и на българския дух".

Дора Габе е човекът, който ме научи да се вглеждам в думата „отечество“ – отбеляза поетесата Елка Няголова, също от Добруджа. Тя е била и чест гост на Дора Габе.


"В този дом имахме всяка седмица с нея по няколко часа, в които часове слушах и попивах не с ума, а със сърцето си всички нейни разкази за хора, за събития, за каузата „Добруджа“. Срещите ни започваха с неизменното „Кажи, пшеничке, какво става по нашата Добруджа?“.  И оттам нататък се отприщваха едни теми, едни безценни думи, голяма част от тях после съм пренесла в моите дневници… За съжаление, огромната девалвация на нашето време урони бреговете на истинските стойности, на безценното наше наследство, на безценните имена и световни величини, с които България може и се гордее. Говоря за духовната България, не за тази, която често срещаме напоследък – безхаберна и нехайна".


Дора Габе е и сред учредителите на Съюза на преводачите в България, който през юни 2024 г. ще отбележи своя половинвековен юбилей – отбеляза при откриването на литературната експозиция Мария Петкова, председател на съюза от 2003 до 2010 г.  


"При едно мое посещение в Киев, бях смаяна, какво невероятно посрещане и устрои техният Съюз на писателите . Невероятно честване на Дора Габе в Украйна! Бях поразена колко много неща знаеха за нея. По това време моя приятелка от Центъра по българистика в университета „Тарас Шевченко“ искаше да преведе нейната книга „През моите очички“. Връщайки се от Киев, дойдох, разказах й всичко и тя беше много трогната от почитта. Питах я и за тази нейна книга „През моите очички“ и тя сподели, че с огромна любов е написала тези стихотворения за деца – как детето открива света през своите очи… Хубаво ще е някой да преиздаде тази книга". 


За Дора Габе си спомни и писателката Мария Антонова, автор на книгата "Блага Димитрова. Дневник на едно приятелство". Пред Радио България тя също разказа за посещението си в този дом.


Домът на Дора Габе в София все още не е със статут на музей, но документите за регистрацията му са подадени в Министерството на културата и се очаква до няколко месеца процедурата да приключи, обясни прессекретарят на Съюза на българските писатели Анжела Димчева. "В момента има много заявки от училища, които искат да правят открити уроци за Дора Габе и ние им предоставяме тази възможност" – допълни тя.


Още снимки от откриването на Дом "Дора Габе" вижте в галерията ни под публикацията. 

Вижте също:


Снимки: Красимир Мартинов 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15
Художник: Андрей Янев. 

Снимка: Художествена галерия „Христо Цокев“

“Мостове” свързват 84 съвременни художници в Националното живописно триенале в Габрово

Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..

публикувано на 08.11.24 в 06:10

В София представят книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу

Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..

публикувано на 06.11.24 в 07:05