В началото на всяка година в Разлог и околните села от пиринския край започва трескава подготовка за Бабинден. Празникът е посветен на бабите и жените, които помагали при раждането на младите невести. Всяка година той се отбелязва на 21 януари, а в Разлог е сред най- почитаните народни обичаи. Кога започва традицията в града няма точни сведения, но по описанията на местен краевед, по-възрастните предавали спомените си на по-младите и така запазвали обичая от поколение на поколение.
"Подготовката, разбира се, започва много по-рано" - разказва в интервю за Радио България Христина Манова от Регионалния исторически музей в Разлог.
"Няколко месеца по-рано се шият специални дрехи за детенцето или за бебенцето. Също така се приготвя и тежката празнична носия за бабата, която е изключително тържествена, запазена, разбира се, през годините. Има точно определено облекло, което бабата носи на този ден. Това са вълнената аба, забун, фута-бадаме (старинна престилка) със специални пафти на мънистен колан за кръста. На главата на бабата се поставя тепелък – метален накит, над който се слага забрадката."
Чувството да носиш празничните одежди е неописуемо, посочва Христина Манова, която пожелава на всеки да дочака тази радост в дома си.
"Защото жените и до днес, които продължават да носят това облекло, излъчват една празничност, тържественост. Разбира се, сега имаме съхранени снимки от 70-те години 80-те години на м.в. Има заснет филм за Бабинден в град Разлог. Изключително интересен е и се надяваме тази традиция да се запази, тъй като това е нещото, което връща хората към миналото, към корените и по този начин надгражда и бъдещето."
Самият ритуал започва с поливането на бабата, която навремето помагала за израждането на децата. Според традицията, младата майка, заедно със своята свекърва отивала при бабата акушерка да умие ритуално ръцете ѝ с бистра пиринска вода, налята в глинен съд крондир, със специална украса:
"Всичко това е съпътствано със специални думи, с които бабата отправя пожелания към бабинчето – продължава разказа си Христина Манова и пояснява: – Така се нарича детето, което е родено след 21 януари. Младата снаха подарява на бабата хавлиена кърпа, шамия, калъп сапун и други интересни дарове. От своя страна, бабата подарява на малкото дете чорапи, които тя е оплела – червени, ако е момиче и сини, ако е момче. След което започва втората част на обичая, който и до днес е запазен в Разлог. Това е бабиното хоро, за което всички баби, с внучета, родени след 21 януари предишната година, се събират на площада в града."
Бабиното хоро е специално тежко хоро, на което пак с определени думи и наричания бабите танцуват с внучетата, поставени в цедилки на гърбовете им. Тази запазена и до днес традиция издига бабите в Разлог на особена почит, сплотява семействата и съхранява патриархалните ценности.
През последните години в тържествата се включва и дядото. Празнично облечен и той потропва редом до бабата на празничното хоро на централния площад, за да бъде и той част от празника.
"Независимо какво е времето, дали е студено или дъждовно, дали пък бебето е малко, дали е родено преди 20 дни или месец, няма значение – подчертава Христина Манова. – Всички баби с внучета участват на хорото, като досега няма нито едно разболяло се детенце заради Бабинден. И тази година подготовката протича в пълна сила и искам да поканя всички слушатели на Радио България на 21 януари на Бабинден в Разлог."
Тържествата започват в 14:00 в читалището с поливане на бабата и награждаване на първото и последното бебе за тази и миналата година. След това, в 14 30 часа, на централния площад започва тържественото бабино хоро в Разлог. Общината също е подготвила подаръци за всяко семейство с бабинче – авторска картичка за Бабинден на художника Йордан Йорданов. Картичките пресъздават красотата на Бабинден – ликовете на бабите със своите внучета, заденати в цедилките, на фона на Пирин планина и храм "Свето Благовещение”.
Снимки: Facebook/ Българските корени, Община Разлог
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..
Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..