Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови български учебници за децата в молдовското село Светлъй

Снимка: БТА

Фондация “Бъдеще 2008” дари нови учебници по Български език и литература и по История и цивилизация за 5, 6 и 7 клас, помагала и български знамена на учениците в лицея на село Светлъй, АТО Гагаузия в Молдова.

Благодаря на директора на училището за топлия прием и сътрудничество, както и за българския танц, който показаха децата”, заяви председателят на фондацията Ивайло Ангелов, допълвайки, че от лицея и кметството са изявили желание да сключат договор с българско село за побратимяване.


Фондацията „Бъдеще 2008“ от гр.Силистра планира в скоро време да организира подписването на договор за сътрудничество между молдовското село Исерлия в Бесарабския район със силистренското Зафирово и на село Горна Албота, Тараклийски район, с русенското Николово.

Ивайло Ангелов разказа в пресклуба на БТА, че преди няколко години си е поставил за цел да посети всички населени места в Молдова, където има българи, за да им вдъхне национално самочувствие. Според преброяването от 2004 г. в село Светлъй живеят 1883 души, от които 513 от български произход.

снимки:БТА




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35