Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Станислав Станчев набира голяма популярност с клипове в интернет

Чуждестранни композитори го канят да изпълнява техни произведения

4
Снимка: Facebook /Станислав Станчев

С музиката си достига до всички точки по света, а youtube каналът му надвърля 108 хиляди абонати. Станислав Станчев е може би най-популярният български пианист в мрежата.

Освен с тривиалните “работа и талант”, той обяснява интереса към себе си с... ръцете, които излага на преден план в клиповете, и с предаването на музиката. “Красиви ръце, големи, фини – получавам много такива коментари. Пианистичните ръце по принцип са красиви и, за мое щастие, хората намират интерес в тях”, казва пианистът.

Станислав Станчев изпълнява както произведения, написани за пиано, така и транскрипции на творби за оркестър и различни солови инструменти. Залага най-често на класическата музика, но в репертоара му присъстват също джаз и музика от филми.

Не докосвам музика, която не усещам и не харесвам – категоричен е той. – Най-близо на душата ми е творчеството на Бах, Бетовен, Лист, донякъде на Рахманинов, както и на Шопен. С други думи, т.нар. висока музика от класицизма и романтичната епоха и именно нея предпочитам да свиря.”

Пианистът обаче е отворен и за музика, буквално създадена в последните дни. С него се свързват млади композитори, които му изпращат най-новите си творби с надеждата да прозвучат в интерпретацията на популярния в мрежата изпълнител. Досега се е случвало с автори от Италия, Бразилия и Русия.

Пътят…

На четири години Станислав избира музикалния си път, виждайки в детската градина едно пиано. Повечето учители отказват да го вземат на уроци, защото е твърде малък, докато не попада на първата си преподавателка Мария Петрова. “Беше нещо като любов от пръв поглед и оттогава обичам пианото, обичам да свиря, обичам музиката и това е нещото, което ми харесва да правя”, добавя той пред Радио България.

Когато е единайсетокласник в софийското музикално училище, тръгва на уроци при проф. Антон Диков, в чието лице открива свой вдъхновител.

“За съжаление, при него успях да уча само една година – разказва Станислав Станчев. – Щях да продължа и в 12 клас, но след автомобилна катастрофа той почина. Антон Диков за мен беше най-големият български пианист и педагог. Трудно е да разкажа набързо какво съм научил от него, какво ми е дал, но всеки път ще го споменавам с добро. Той беше такъв човек, че нямах търпение да отида на урок. Едновременно вдъхновяваше и вдъхваше невероятен респект. Всъщност това правеше той – караше те да даваш най-доброто от себе си. Беше невероятен и като музикант, и като човек.”

След много музикални награди като ученик и две магистратури в Музикалната академия “Панчо Владигеров” пианистът работи четири години на круизен кораб с класически репертоар в сътрудничество с украински цигулар, става преподавател и се присъединява към трио “Пиргос” в Германия. “Давахме концерти всеки ден сутрин и вечер, бяхме като малък оркестър от трима души”, спомня си той. Решава обаче да се завърне, защото не би могъл да живее другаде.

Много силно ми липсва родината – обяснява Станислав Станчев. – Колкото и пъти да съм излизал в чужбина, винаги е било с идеята, че искам да се върна. Даже си броя дните като затворник, докато се прибера. За екскурзия е много хубаво, но за постоянно да живея в чужбина – просто не съм такъв човек.”

И макар да се установява в собствената си страна, светът не му липсва, защото получава отзиви отвсякъде, че е полезен с активността си в интернет. Създава канала си с идеята да се хареса с музиката си и да накара повече хора да поискат да я изпълняват.

“Това, което ме радва като пианист, е че много хора избират да ме слушат – казва Станислав Станчев. – Много хора ми пишат и че благодарение на мен преоткриват пианото и желанието си да свирят – някои от тях са спрели да се занимават, а други, които никога не са се докосвали до инструмента, решават да започнат. Изобщо да променям живота на хората в положителна посока истински ме радва, защото цялото нещо придобива по-голям смисъл. Не е просто "аз свиря – вие ме слушате", тъй като хората получават вдъхновение от мен, усещат донякъде подкрепа и започват да свирят.”


Макар и да хвърля много усилия, за да предлага нови клипове на своите почитатели, пианистът отхвърля предположението, че предпочита изявите в мрежата пред концертните зали. В момента заедно със свой приятел – блокфлейтистът Радослав Николов, записва шест сонати от Хендел, които смята да поднесе и на живо на публиката. Поканен е също за втора година да свири във френския град Аркашон.

Изявата във Франция е първата благодарение на изпълненията, които Станислав Станчев качва в интернет. “Няма начин да достигнеш до тези хора, ако не е интернет. Надявам се в бъдеще да започнат да ме канят и в други държави”, пожелава си той. А какво е записал в своите планове за 2024 година?

Да продължавам да правя музика, да радвам хората, да пътувам за концерти в чужбина и да свиря с моите приятели музиканти в България. Това е – работа и музика.”


Снимки: Facebook /Станислав Станчев, Instagram /@realstanchev
Видео: YouTube /Станислав Станчев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15

"Везна"

42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р.  Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..

публикувано на 03.01.25 в 10:15

"Ключът е Сол" отключва спомените за бащиния дом

Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..

публикувано на 02.01.25 в 10:15