Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Попов:

Вятърни електроцентрали в морето най-рано в средата третото десетилетие

Юлиян Попов
Снимка: БГНЕС

Вятърни електроцентрали в морските пространства ще бъдат изградени най-рано в средата на следващото десетилетие, каза пред БНТ министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.

Неотдавна парламентът прие на първо четене законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства и това предизвика реакцията на рибарите по Северното Черноморие, които заплашиха със стачни действия.

Искам да успокоя всички рибари и туристическия бизнес, че нищо няма да стане за сметка на тях”, заяви министърът. Той поясни, че предвиденото изграждане на вятърни електроцентрали е добра идея по принцип, но не вижда сериозна перспектива за вятърна енергия в морето преди края на настоящето десетилетие. Необходимо е технологията да се развие и да се премине през сложни публични консултации.

Юлиян Попов увери, че никой няма да допусне да бъде разрушена една индустрия за сметка на друга.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Еврокомисията почти повтори препоръките си от 2023 г. за българското правосъдие

Еврокомисията представи годишния доклад за върховенството на закона в ЕС. Комисията отбелязва промените, приети в Конституцията на България. Остават предизвикателствата пред качеството на законотворческия процес, се посочва в документа. В България,..

публикувано на 24.07.24 в 13:07

Ще се захлади и ще превалява, ще има летни бури с гръмотевици

В четвъртък  над страната ще премине студен фронт с облаци и валежи. Ще има краткотрайни, на места в Централна, Югозападна и Източна България интензивни дъждове с гръмотевични бури и градушки. Минималните температури ще са между 16° и 22°, в София 16°...

публикувано на 24.07.24 в 12:53

Летните пожари – стихия, безхаберие или престъпност

През последните две седмици пожарите в България изпепелиха стотици хиляди декара с дървета, десетки къщи в Странджа пострадаха, цели стада бяха овъглени. Само големият пожар в Сакар и Свиленградско обхвана 100 000 декара насаждения. На практика..

публикувано на 24.07.24 в 12:40