Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

71,5% от българите определят себе си като християни, мюсюлманите са 10,8%

В центъра на София мирно съжителстват храмове на различни религии
Снимка: Миглена Иванова

Над 4,2 милиона души или 71,5% от българите се определят като християни, показват данните на Националния статистически институт. От тях 4 милиона са източноправославни, близо 70 хиляди – протестанти, около 39 хиляди – католици, а с арменско апостолическо вероизповедание са 5 хиляди.

Мюсюлманите у нас наброяват над 638 хиляди или 10,8% от населението, юдейската вяра изповядват 1736 души, а други вероизповедания – 6451 души.

Първите седем дни на февруари са определени с резолюция на Общото събрание на ООН за Световна седмица за хармония между религиите, а целта е да се утвърди взаимно разбирателство и междурелигиозен диалог, както и опазване на мира по света.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков

Премиерът Росен Желязков участва в среща на лидерите от ЕС за европейската отбрана

Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..

публикувано на 03.02.25 в 06:45

Официално стартира дейността на съвместния контингент за охрана на българо-турската граница

В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..

публикувано на 03.02.25 в 06:30

Започнали са тестове за 6G, изключват част от 2G и 3G мрежите в България

Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..

публикувано на 02.02.25 в 16:52