Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български кораб остави испански учени в тяхната база на о-в Ливингстън

Корабът „Св. св. Кирил и Методий“
Снимка: Олег Василев

Първата група от испански учени и логистици напусна борда на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421). Те поеха към испанската антарктическа база „Хуан Карлос I”, която се намира на о-в Ливингстън. Испанските антарктици работиха по научноизследователските си дейности съвместно с българския екипаж на борда на НИК 421.Преди да отпътуват испанските антарктици, корабът навлезе в Южния залив на о-в Ливингстън, където са разположени станциите „Св. Климент Охридски“ и „Хуан Карлос I”. Българският кораб се завърна от кратко посещение на аржентинската научна станция „Карлини“ на о-в Кинг Джордж.

Ръководителят на българската антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев, адм. Боян Медникаров, началник на Висшето военноморско училище  "Н. Й. Вапцаров", българският посланик в Аржентина Стоян Михайлов и генералният директор на БТА Кирил Вълчев и голяма група учени и логистици от българска и испанска националност посетиха аржентинската база в Антарктида „Карлини“. Групата се качи на борда на НИК 421от чилийската база "Ескудеро", обясни кап. II ранг Николай Данаилов. По време на посещението на аржентинската база стана ясно, че в нея в момента се работи по 11 проекта от близо 40 учени.

НИК 421 продължи своето плаване към остров Дисепшън, където се намира испанската полярна база „Габриел де Кастия“, за да остави втората група от испанския учени. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02