Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргарита Стойкова взе награда за изгряваща звезда на „Берлинале“

Джугас Гринис (Литва), Валентина Бели (Италия), Катарина Щарк (Германия), Сузи Бемба (Франция), Саломе Демурия (Грузия), Маргарита Стойкова (България), Аста Камма Август (Швеция), Тибо Думс (Белгия), Яна Хардуик (Ирландия) и Камила Уржедовска)
Снимка: European Film Promotion (EFP)

19-годишната българска актриса Маргарита Стойкова е сред десетте изгряващи звезди на "Берлинале". Тя бе отличена в престижния европейски филмов фестивал заради ролята си във филма "Диада" на Яна Титова. Наградата е по програмата Shooting Stars („Изгряващи звезди“) на организацията European Film Promotion (EFP).

От 1998 г. EFP ежегодно отбелязва постиженията на млади актьори от цял свят. От първото издание досега са представени няколкостотин изгряващи звезди. Сред тях са имена като Даниел Крейг, Алисия Викандер, Рейчъл Вайс, Кери Мълиган и др. Петчленното жури е отличило Стойкова заради това, че тя "изобразява изключително умело многостранен характер. Първоначално изглеждаща несимпатична, героинята ѝ постепенно разкрива пластове крехкост", пише в мотивите. 

Маргарита Стойкова от филма „Диада“ е в топ 10 на European Shooting Stars

На церемонията по награждаването присъства и българският еврокомисар Илиана Иванова, отговаряща за за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. Тя лично се срещна с отличените млади актьори от България, Белгия, Франция, Грузия, Германия, Ирландия, Италия, Литва, Полша и Швеция.

Снимки: НФЦ, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За чудесата в живота, вярата и светлината… новият български филм "Не затваряй очи"

За чудесата в живота, за способността ни да следваме пътя и да не предаваме вярата си е новият български филм "Не затваряй очи", който тръгва по кината в страната на 31 януари. Разказана накратко, историята е следната: един свещеник – отец Павел,..

публикувано на 31.01.25 в 20:30
Премиерата на „Стажантът“ с участието на Мария Бакалова беше през месец май м.г. на кинофестивала в Кан.

Два филма с българско участие са сред претедентите за "Сезар"

Късометражният филм "Човекът, който не можеше повече да мълчи" – копродукция между Хърватия, Франция, България и Словения, и "Стажантът" с участието на актрисата Мария Бакалова са продукциите с българско участие, включени в надпреварата за..

публикувано на 31.01.25 в 11:21

Обявиха имената на резидентите в Къщата за литература и превод в София през 2025 г.

Петима автори и четирима преводачи ще са резиденти на Къщата за литература и превод през 2025 г. Писателите ще работят върху свои проекти, а преводачите ще търсят нови български автори и заглавия за превод, които да предложат на подходящи..

публикувано на 29.01.25 в 09:49