На 22 февруари се навършват 90 години от рождението на Кичка Савова – една от най-значимите тракийски певици. Всички, които приживе са я познавали, пазят в сърцата си спомен за един талантлив, истински добър, светъл и благ човек. Кичка Савова остави десетки записи за Националното радио, сред които емблематичните "Чула съм, любе, разбрала", "Раде, Раде, бяло Раде", "Йовке ле, узунджовке ле" (от село Узунджово), пренесли през времето нейната преданост към собствените ѝ корени и песенната традиция на Тракия.
Много са младите изпълнители, които певицата успя да приобщи към фолклорното изкуство не само като учител, а и като патрон на Международния фестивал "С песните на Кичка Савова". Създаден през 2008 г., форумът и до днес събира талантливи певци от различни възрасти в родното ѝ село Сладун, разположено на няколко километра от границата ни с Република Турция.
Фондация "Кичка Савова", основана от наследниците на именитата певица, ще отбележи 90-годишнината от рождението ѝ с няколко събития. За най-значимото от тях разказва Стефка Здравкова, председател на фондацията, дъщеря на изпълнителката:
"Решихме да посветим цялата 2024 г. на тази годишнина по един много мил начин, който съответства напълно на нейната личност. Организираме виртуално турне с участието на студенти от специалност „народно пеене“ в НМА "Панчо Владигеров" и АМТИИ "Асен Диамандиев" и ученици от двете специализирани музикални училища у нас (Национално училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" – Котел и НУФИ – Широка лъка).
Предоставяме на младите певци възможност да изпълнят песни от репертоара на майка ми, които ще запишат на видео. Навсякъде идеята беше приета с ентусиазъм от преподавателите и техните възпитаници. Всичко това ме кара да съм щастлива и да знам, че сме на верен път. Хората помнят Кичка Савова, работили са заедно с нея в жури, по фестивали и концерти.
Следвайки своята мисия, фондацията продължава да подкрепя провеждането на конкурса в с. Сладун, в който участниците обичайно са около 1500. Организира го читалище "Изгрев", кметът на селото, подкрепяни от община Свиленград и кмета арх. Карчев, както и на Министерството на културата и Института за етнография и фолклористика към БАН. Голямата награда, която получават лауреатите, обикновено около 7 деца, е участие в майсторски клас под ръководството на Дарина Славова – една от любимите ученички на Кичка Савова, преподавател по фолклорно пеене в НМА и солистка на ансамбъл "Тракия".
През 2023 г. беше издаден сборник с 20 знакови песни на Кичка Савова – неоценима възможност за младите таланти да черпят от извора.
Песните са аранжирани за глас и пиано от композитора Георги Андреев, директор на НФА "Филип Кутев". С помощта на Ваня Монева, създател и диригент на световноизвестния хор, който носи нейното име и на Дарина Славова, студенти от НМА ги представиха на концертната сцена. Песните в този сборник ще "оживеят" отново на виртуалното национално турне чрез изпълненията на студенти и ученици, които ще прозвучат и в ефира на най-значимите национални медии.
Снимки: Фондация "Кичка Савова"42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..