Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На българската трапеза има прекалено много вносни храни, които невинаги са полезни

Снимка: Министерство на земеделието и храните

В Пловдив се проведе Националната научно-практическа конференция, посветена на проблемите на хранително-вкусовата индустрия. При откриването ѝ, министърът на земеделието и храните Кирил Вътев изтъкна, че един от големите недостатъци в производство на храни е суровинната база, която в много малко случаи е от български произход.

По думите на Вътев, предците ни хиляди години са се хранили от тази земя и микробиомът, който свързва почвата, растенията, животните и човека е най-полезният за нашето здраве, а сега сме принудени да консумираме прекалено много вносни храни.


Според земеделския министър една от най-големите грешки е разрушаването на поливното земеделие в България, защото без вода на "тази златна почва" не може да има продукция. 

Във връзка с биологичното производство на храни, Вътев изрази дълбокото си убеждение, че България може да бъде оазисът на Европа за биопроизводство, но изискванията и регулациите са усложнени във висока степен.

По темата за кооперирането по агрохранителната верига, министър Вътев апелира към коопериране на земеделските производители, за да имат успех на пазара.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

с. Кладница, Перник

Над страната ще премине студен фронт с валежи от дъжд и сняг

В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..

публикувано на 20.12.24 в 19:00

В личен план 60% от българите са доволни от 2024 г., оптимисти за 2025 г. са 47%

Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г.  Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..

публикувано на 20.12.24 в 12:08

Отварянето на граничния преход Рудозем – Ксанти е историческо събитие

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница  "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...

публикувано на 20.12.24 в 12:00