България и Албания споделят сходна историческа съдба в последните десетилетия. Симпатизираме на албанските политици и народ за усилията им по пътя на евроинтеграцията, каза председателят на Народното събрание Росен Желязков. На прием, организиран от българското посолство в Тирана по случай националният празник 3 март, той каза: "България и Албания са пример за етническа и религиозна толерантност и това е гаранция за техния просперитет като нации и държави. Днес видяхме една модерна, развиваща се, устремена към бъдещето и към европейския правов ред Албания".
Страната е показала политическа воля, обществена енергия и стремеж към достигане на принципите, обединяващи европейските народи. "За нас най-важно е зачитане правата на българското малцинство, чието признаване през 2017 г. и постоянната работа за създаването на равни възможности, са гаранция и пример за подражание", добави председателят на парламента.
"Вярваме, че скоро Албания ще стане пълноправен член на ЕС, защото заслугите и постигнатите резултати са впечатляващи. Албания е шампион на Балканите в евроинтеграцията и заслужава всички усилия, които е положила, да бъдат възнаградени в най-скоро време", допълни Желязков, цитиран от БГНЕС.
Официалното посещение в Тирана на българската парламентарна делегация, водена от председателя на парламента, е по покана на председателя на албанския парламент Линдита Никола.
„Нашите страни разглеждат националните малцинства като мост за дълго и трайно приятелство, както и като актив за нашите ценности и общества“, посочи в разговорите Никола. Като стратегическа инвестиция в сигурността на региона тя определи ролята на България в подкрепа на интеграцията на страните от Западните Балкани в Европейския съюз, съобщава албанското издание argumentum.al.
Росен Желязков и придружаващата го делегация бяха приети и от президента на страната Байрам Бегай, който също е изказал благодарност за подкрепата на България за интеграцията на Албания в ЕС, за съвместните многостранни инициативи, за приноса на военните части в КФОР. Фокус е поставен върху възможностите за развитие на наземната и въздушна инфраструктура. По думите на албанския президент: „Ускоряването на изграждането на коридор №8, както и стартирането на полети в края на тази година на директната въздушна линия Тирана-София, без съмнение ще увеличат търговския обмен и туризма в двете страни“.
Настоящата ситуация в региона изисква разбиране, сътрудничество и преодоляване на минали политики между страните от Западните Балкани за пълноценната му евроатлантическа интеграция, е подчертал Бегай. По отношение на зачитането на правата на съответните малцинства в страната му, албанският държавен глава е уверил, че правата на българското малцинство в Албания са гарантирани и че свободната воля за самодеклариране е осигурена при преброяването, проведено чрез честен и прозрачен процес, съобщава албанското издание за политически новини argumentum.al.
Вижте още:Вот по инерция. Вот с последна капчица надежда, че утре всичко ще бъде наред и ще се чуем по изборен повод след четири години. Вот на огорчение от политиците, от нас самите, от други там, които не са гласували. "Нагласите са много..
В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..