Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български ученици от Италия из образователните маршрути на България

11
Снимка: БУ - Рим и Колеферо

Ученици от Българското училище „АзБуки“ - Рим и Колеферо, функциониращо към Културната асоциация „Асен и Илия Пейкови“ в Италия посетиха България по националната програма на Министерството на образованието и науката „България – образователни маршрути“.


В продължение на няколко дни, покрай националния празник на страната ни, младите българи се запознаха с културно-историческото наследство на София, участваха в работилница за мартеници, гостуваха на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, срещнаха се с талантливата актриса Гергана Стоянова и гледаха представление на Софийската опера и балет.


Извън столицата, образователните маршрути на учениците от неделното училище „АзБуки“ в Рим и Колеферо включиха Пловдив, Сопот, Карлово, Калофер, Казанлък, Шипка и др. Със сигурност полезна и емоционална е била тяхната обиколка, съдейки от споделените впечатления в социалните мрежи.


Идеята на националната програма „България – образователни маршрути“ е да надгражда придобиването на знания чрез преживяване извън класната стая и има специален сегмент, насочен към българските училища зад граница. Целта е да се допълни обучението по български език и литература, история и география на България, което се предоставя от неделните школа в чужбина. 


Програмата дава възможност децата да опознаят при посещенията на място не само природните и историческите забележителности на България, но и съвременните българи с техните постижения и стремежи. По-глобалната цел на инициативата е да подпомогне съхраняването на националната, културната и духовната идентичност на българите по света.

Снимки: Фейсбук - Българско училище в Рим и Колеферо 

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език в Париж

"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..

публикувано на 21.02.25 в 06:15

Заради зимната обстановка не се препоръчват пътувания до Истанбул

Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна необходимост, до нормализиране на метеорологичната обстановка.  На страницата си Ситуационният..

публикувано на 20.02.25 в 12:51
Снимка: Министерство на образованието в Молдова

Българският посланик в Молдова посети училища и университети в Гагаузия

Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..

публикувано на 19.02.25 в 13:29